Nowy numer 38/2021 Archiwum

Morfologia agentury

W Krakowskiej Loży Historii Współczesnej odbędzie się 20 listopada spotkanie "Morfologia agentury", które poprowadzi Roman Graczyk.

Dyskusja odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1, s. 315, III piętro). Początek o godz. 18. Wezmą w niej udział dr hab. Filip Musiał oraz prokurator Jacek Wygoda.

„Archiwa pozostawione po policji politycznej PRL budziły przed kilku laty ogromne emocje. Część liderów opinii publicznej głosiła pogląd o ich nieużyteczności dla badań historycznych. Instytut Pamięci Narodowej powołany do ich udostępniania i opracowywania wytworzył pewien korpus wiedzy fachowej (archiwistycznej i historycznej) na temat tych dokumentów oraz na temat rzeczywistości przez nie opisywanej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że istotne aspekty życia w PRL-u nie dadzą się adekwatnie opisać bez uwzględnienia tych dokumentów. Pytanie nie brzmi więc: czy korzystać z archiwów UB/SB, ale jak z nich korzystać, aby jak najpełniej rozumieć specyfikę tamtego państwa” – piszą organizatorzy dyskusji.

Podkreślają, że podczas spotkania jego uczestnicy opowiedzą o tym, jak werbowano, prowadzono i wynagradzano agenturę, jak nią manipulowano, a także co z akt tajnej policji wnioskuje historyk i co z tego wnioskowania ma wartość procesową.


Morfologia agentury - zaproszenie
Gość Krakowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama