Małopolska MSS. Miał być szybki internet dla wszystkich, jest największa od lat afera.
Dostęp do szybkiego internetu to dziś "artykuł pierwszej potrzeby". Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego właśnie ten cel wskazuje jako jeden z głównych. Mowa w niej o intensywnym rozwoju społeczeństwa informacyjnego m.in. poprzez rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej na terenie województwa małopolskiego”. Na ten cel już są odłożone unijne pieniądze: 24 miliony euro. I jest specjalna spółka celowa, powołana przez zarząd w 2011 roku, pod nazwą „Małopolska Sieć Szerokopasmowa”.
Na 1895 miejscowości w naszym regionie dostęp do światłowodów ma tylko… 25. Są to największe ośrodki. W 542 miejscowościach nie ma nawet oferty szerokopasmowego dostępu do internetu gwarantującego użytkownikom końcowym prędkość pobierania 2Mb/s. Jeżeli chodzi o plany inwestycyjne prywatnych operatorów w infrastrukturę, dotyczą one jedynie 294 miejscowości. W dodatku nie całych. Plany obejmują jedynie te rejony, gdzie gęstość zaludnienia jest największa. Tymczasem bezpośrednim celem projektu Małopolska Sieć Szerokopasmowa jest zapewnienie do końca 2014 roku możliwości dostępu do usług szerokopasmowych dla 90 proc. gospodarstw domowych i 100 proc. instytucji publicznych oraz przedsiębiorców.
Wszystkie te cele stają dziś pod znakiem zapytania. Spółkę przejęła bowiem firma Hyperion, z którą związani są były poseł PO, syn Lwa Rywina, były szef Biura Śledczego SB oraz biznesmen zatrzymany w 2011 r. przez CBA wraz z gen. Gromosławem Czempińskim. MSS została sprzedana za 2,6 mln zł, choć dzień przed transakcją zarząd województwa małopolskiego podjął uchwałę o przyznaniu jej aż 64 mln zł dofinansowania.
O sprawie pierwszy pisał latem Witold Gadowski dla tygodnika „wSieci”. Teraz temat podjęła „Gazeta Polska”. Ostatnio w mediach pojawiły się także informacje, że do sieci wyciekły dane ponad 400 tys. abonentów spółki Hyperion. Ujawniono m.in. nazwiska, numery PESEL, ID i hasła.
Według posłów PiS z Małopolski Andrzeja Adamczyka, Andrzeja Dudy, Ryszarda Terleckiego i Edwarda Czesaka, ta sprawa jest „bulwersująca, dramatyczna" i nie można nad nią „przejść do porządku dziennego”. - Będziemy wnosili zdecydowanie o przeprowadzenie postępowania weryfikacyjnego przez Najwyższą Izbę Kontroli. Rozważamy także kwestię złożenia zawiadomienia do prokuratury. Przyczyn, które uzasadniają podjęcie czynności kontrolnych, jest cały szereg: od przebiegu procesu spółki i jej nagłego dofinansowania po kwestie personalne - stwierdził Andrzej Duda.
Grzegorz Biedroń, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział złożenie wniosku o zwołanie nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego. - Chodzi przecież o ogromne pieniądze. Nie ferujemy wyroków. Uważamy, że Małopolanie, a także cała opinia społeczna w Polsce ma prawo dowiedzieć się, jak proces sprzedaży MSS przebiegał. Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego to najlepsze forum, aby Zarząd Województwa się wytłumaczył – mówił G. Biedroń.
- Wszystko było prowadzone przejrzyście, niczego nie ukrywaliśmy, a spółka Hyperion jest notowana na giełdzie – bronił się w „Dzienniku Polskim” marszałek Marek Sowa. Nie ukrywa, że zamierza pozwać "GP". Przyznaje, że najbardziej ubodło go zamieszanie w sprawę jego brata księdza Kazimierza Sowy.