Nowy numer 38/2021 Archiwum

Caritas dla Filipin

17 listopada w parafiach archidiecezji krakowskiej odbyły się pierwsze zbiórki pieniędzy na rzecz zniszczonych przez tajfun Filipin.

– Caritas Archidiecezji Krakowskiej przesłała już do Caritas Polska 50 tys. zł na pomoc dla osób poszkodowanych przez tajfun Haiynan, który spustoszył Filipiny. Kolejne wpłaty będziemy przekazywać w miarę otrzymywania z parafii ofiar ze zbiórki na ten cel – informuje ks. Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiej Caritas.
Zbiórka w części parafii odbyła się 17 listopada, w pozostałych odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 listopada. Zaapelował o nią metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w odpowiedzi na prośbę ojca świętego Franciszka o modlitwę i pomoc dla ofiar tajfunu na Filipinach.

Skutki tragedii są ogromne – prawie 10 milionów mieszkańców wymaga natychmiastowej pomocy, a wielu z nich potrzebuje elementarnych środków niezbędnych do przeżycia. „Caritas Filipiny i Kościół katolicki w tym kraju były w stanie dostarczyć natychmiast żywność poprzez lokalne parafie oraz centra diecezjalne, w których wolontariusze Caritas pracują przez całą dobę, pakując paczki dla ludzi z terenów dotkniętych kataklizmem” – pisze  Michel Roy, sekretarz generalny Caritas Internationalis, w liście, który przesłał do Caritas Polska. „Caritas z całego świata wysłały plandeki, zestawy medyczne, wodę i artykuły higieniczne dla potrzebujących. Również pracownicy techniczni z całego świata przybyli na pomoc. Pierwsza dystrybucja międzynarodowej pomocy rozpoczęła się już nazajutrz po przejściu tajfunu. W sumie w pomocy Filipinom bierze udział już 164 Caritas z różnych krajów świata” – dodaje M. Roy.

Warto dodać, że Caritas Polska, dzięki ofiarności wiernych, nie pierwszy raz wspiera Filipińczyków. Dwa lata temu po przejściu tajfunu Sendong, który zniszczył region Cagayan de Oro, zorganizowano zbiórkę, dzięki której wielu filipińskim rodzinom zdołano odbudować zniszczone domy. Tym razem już 11 listopada została przekazana kwota 50 tys. euro na wodę pitną i doraźną pomoc żywnościową.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama