Nowy numer 49/2023 Archiwum

Nieśmieszna komedia

Wybitni aktorzy nie chcą grać w prowokacyjnym spektaklu. Kolejny skandal w Teatrze Starym.

Znani aktorzy Narodowego Starego Teatru w Krakowie: Anna Dymna, Mieczysław Grąbka, Tadeusz Huk, Ryszard Łukowski, Jacek Romanowski i Krzysztof Zawadzki zrezygnowali z udziału w wystawieniu na tej scenie „Nie-Boskiej Komedii” Zygmunta Krasińskiego. Doniósł o tym „Dziennik Polski” piórem Wacława Krupińskiego.

Jak się okazuje, spektakl nie ma nic wspólnego ani z tekstem, ani z formą słynnego dramatu Krasińskiego, bezlitosnej analizy rewolucji. Z oryginału pozostał tylko tytuł dramatu i nazwisko autora. Według niechcących się wypowiadać pod nazwiskiem aktorów, bośniacki reżyser Oliver Frljić zastąpił tekst sztuki Krasińskiego improwizowanymi wypowiedziami aktorów na temat polskiego antysemityzmu mającego być obecnym i u Krasińskiego, i u inscenizującego go niegdyś w Starym Teatrze Konrada Swinarskiego, i u Polaków w ogóle.

Takiego prowokacyjnego podejścia do tekstu teatralnego nie zdzierżyli aktorzy. Nie wiadomo, czy premiera odbędzie się w zapowiadanym na 7 grudnia terminie. Uszczuplenie składu aktorskiego jest bowiem znaczne.

Skandal z inscenizacją „Nie-Boskiej” jest kolejnym przejawem gwałtownych sprzeciwów wobec polityki repertuarowej nowego dyrektora Starego Teatru Jana Klaty. Wielu znawców i miłośników teatru uznaje je za destrukcyjne. Informowaliśmy niedawno o głośnym proteście grupy miłośników teatru przeciw formie wystawienia w Starym wyreżyserowanego przez Klatę spektaklu Augusta Strindberga „Do Damaszku”.

Obszernej analizy spustoszeń artystycznych, dokonywanych w Starym Teatrze za dyrekcji Klaty, dokonała Barbara Gruszka-Zych w tekście „Robią z nas głupców” (GN nr 47, ss. 56-57).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy