Nowy numer 13/2024 Archiwum

Poznaj myśliciela z gór

Instytut Myśli Józefa Tischnera zaprasza na kolejny "Poniedziałek z Tischnerem". Już dziś dowiemy się, co łączyło, a co dzieliło ks. Józefa Tischnera i ks. Karola Wojtyłę.

Spotkania odbywają się zawsze o godz. 18, w nowej siedzibie Instytutu przy ulic Sławkowskiej. Opowiadali tam już o Tischnerze dr Adam Workowski, prof. Zbigniew Stawrowski, Wojciech Bonowicz, prof. Ewa Kutryś i dr hab. Antoni Szwed.

Dowiedzieliśmy się już o sztuce bycia sobą wg Tischnera i o znaczeniu słowa w jego filozofii. O ciele jako podmiocie dramatu mówił z kolei Wojciech Bonowicz, który udowodnił, że ciało jest wartością dramatyczną i  narażone jest na niebezpieczeństwa. O cielesności w filozofii Tischnera dowiemy się więcej podczas jednego z najbliższych spotkań – 9 grudnia, podczas drugiego „Czytania Tischnera”.

Poniedziałki z Tischnerem to także okazja do lepszego poznania myśliciela z gór – miłośnika teatru. Nie bez powodu wykładał na krakowskiej PWST – chętnie brał też udział w życiu teatralnym studentów, a uczelnia inspirowała go do zgłębiania filozofii dramatu. Inspirowali go także sami studenci, a szczególnie pasjonujące dyskusje w trzyosobowych grupkach młodych reżyserów. Studenci darzyli ks. Tischnera tak dużym zaufaniem, że zapraszali go nawet na próby. A próba to rzecz bardzo dla aktorów intymna – nie lubią wtedy obecności ludzi z zewnątrz.

Poniedziałkowe wieczory pełne są także ciekawych debat. Tematem pierwszej była praca. Kolejnej, 16 grudnia, będzie „Etyka solidarności”. Poprowadzi ją Zbigniew Stawrowski. Instytut zaprasza również na spotkanie z Tomaszem Ponikło, autorem książki „Józef Tischner - Myślenie według miłości. Ostatnie słowa”. Młody socjolog podjął w niej społeczny wymiar miłosierdzia, a potem śmierci, w filozofii u Tischnera. – Książka pokazuje księdza Tischnera w licznych kontekstach, które kształtowały jego postawę. Sam pisał o tym, że przychodzi czas, gdy filozofię wyraża się już nie słowem, ale czynem. I to stało się w cierpieniu i chorobie jego udziałem – mówi Tomasz Ponikło.

W najbliższy poniedziałek 25 listopada zapraszamy na prelekcję dr Anny Karoń-Ostrowskiej „K. Wojtyła iJ. Tischner – co ich łączy, co ich dzieli?”.

Do instytutu można też przyjść posłuchać poezji. Poetyckie spotkania odbywają się w każdy czwartek o godz. 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy