Jubileuszowi Krakowskiego Chóru Akademickiego towarzyszy wystawa pamiątek.
Uroczyste otwarcie ekspozycji „Dzieje Krakowskiego Chóru Akademickiego” odbędzie się 28 listopada o 17.00 w sali wystawowej „B” Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Krupnicza 33, Kraków). Będzie ją można tam następnie oglądać od 29 listopada do 4 grudnia od 10.00 do 16.00.
- Otwarcie wystawy poprzedza zaplanowane na 30 listopada obchody 135-lecia Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ, najstarszego chóru akademickiego w Polsce. Starałam się za pomocą fotografii, dokumentów, nut, plakatów i pamiątek, przedstawić dzieje tego zasłużonego męskiego zespołu śpiewaczego - powiedziała Paulina Grębowiec, autorka ekspozycji.
Można będzie zobaczyć m.in. pamiątkową batutę Wiktora Barabasza, pierwszego dyrygenta chóru, nuty utworów z dedykacjami od kompozytorów dla zespołu, fotografie z wyjazdów koncertowych i kolejnych jubileuszów działalności.
- Pokazujemy m.in. XIX-wieczny kalendarzyk z objazdu koncertowego uzdrowisk karpackich. Zdarzały się tam niecodzienne sytuacje. Po koncercie w pewnym uzdrowisku chórzyści zauważyli, że widownia jest lekko skonfundowana. Jak się później okazało, w programie był „Taniec szkieletów”, a większość widowni stanowili gruźlicy - wyjaśnia P. Grębowiec.
Na wystawie będzie także figurka Lenina z urwaną głową. Chór dostał ów posążek w trakcie koncertów na Białorusi, pod koniec lat 70. Służył w zespole do... rozbijania orzechów. Na początku lat 80, w trakcie biesiady chóralnej, jeden z chórzystów przy śpiewaniu pieśni patriotycznych tak zaciekle wybijał o próg rytm głową Lenina, że się oderwała.