Górale pamiętają o swoim najważniejszym generale - Andrzeju Galicy. Z okazji jego 140. urodzin odbyły się specjalna sesja naukowa i uroczysta Msza św. w ludźmierskim sanktuarium.
W sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej wszystkich gości przywitał kustosz ks. Tadeusz Juchas, który przypomniał myśl generała: „Ten, kto oddaje życie za ojczyznę, nie umiera, ale zyskuje życie wieczne”. – Podziwiamy potęgę ducha generała Andrzeja Galicy, troskę o ojczyznę, budowanie świadomości narodowej. Trzeba było mieć wielką wyobraźnię, aby zorganizować oddziały podhalańskie – zaznaczył ks. Juchas. Dodał także, że aby budować wielką miłość do ojczyzny, trzeba było ją mieć najpierw w sercu.
Inicjatorami zorganizowania obchodów 140-lecia urodzin gen. Galicy byli senator RP Stanisław Hodorowicz oraz poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy, którzy wspólnie z innymi parlamentarzystami i przedstawicielami władz samorządowych wzięli udział w ludźmierskich uroczystościach.
W ich programie znalazła się również sesja naukowa w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu połączona z projekcją filmu i promocją monografii Aleksandry Anny Kozłowskiej „Góral generałem. Andrzej Galica – biografia żołnierza, polityka i literata”.
Z kolei na cmentarzu w Zakopanem i przed pomnikiem generała w Białym Dunajcu (jego rodzinna miejscowość) złożono wiązanki kwiatów.
Gen. Andrzej Galica studiował na politechnikach we Lwowie i Wiedniu, gdzie uzyskał stopień inżyniera, w tym okresie działał też w Związku Strzeleckim. Był również literatem – razem z Władysławem Orkanem, Andrzejem Stopką, Józefem Jedliczem i innymi tworzył tzw. szkołę podhalańską. Od listopada 1918 do września 1919 roku był organizatorem i dowódcą oddziałów podhalańskich.