Nowy numer 20/2024 Archiwum

Miejsca, gdzie warto chodzić

Wśród "Miejsc przyjaznych seniorom" znalazły się m.in. Kino Pod Baranami oraz krakowski Park Wodny.

Brat Karol z Opactwa Benedyktyńskiego w Tyńcu, jako oryginalny przykład twórczego, interesującego spędzania wolnego czasu przez seniorów podaje także warsztaty kaligrafii i pisania gęsim piórem.

Przykładów jest wiele, a jak podczas gali podkreślił przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, w Polsce ponad 30 procent ludzi przekroczyło wiek emerytalny, dlatego oferta dla tej rzeszy ludzi musi być coraz szersza i ciągle udoskonalana, aktualizowana ze względu na zmieniające się potrzeby.

Akcja "Miejsce przyjazne seniorom" spełnia swą rolę. Z roku na rok przybywa kawiarni, sklepów, aptek, instytucji kulturalnych, edukacyjnych, rekreacyjnych, użyteczności publicznej i innych, odpowiadających na potrzeby starszych osób poprzez dostosowanie architektury i usług. Stale rośnie liczba miejsc, w których dojrzali mieszkańcy miasta będą czuli się miło i przyjaźnie, będą po prostu dobrze traktowani.

Co roku poszerza się także lista instytucji, które ubiegają się o zaszczytny tytuł i certyfikat "Miejsca przyjaznego seniorom". W tym roku spośród 49 kandydatur wybrano 35 miejsc, spełniających kryteria określone przez specjalną kapitułę. Wśród wyróżnionych instytucji znalazły się m.in. się między innymi: MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, liczne biblioteki filialne, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie czy Park Wodny S. A.

Organizatorami i realizatorami akcji "Miejsca przyjazne seniorom" są Województwo Małopolskie oraz Gmina Miejska Kraków. Ze strony Województwa inicjatywę realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, a ze strony Gminy Miejskiej Kraków – Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa. Patronat nad akcją objęli marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy