Nowy numer 17/2024 Archiwum

Miejsca, gdzie warto chodzić

Wśród "Miejsc przyjaznych seniorom" znalazły się m.in. Kino Pod Baranami oraz krakowski Park Wodny.

Kino Pod Baranami certyfikat "Miejsca przyjaznego seniorom" otrzymało już po raz trzeci. – Przychodzi tak wiele osób, że filmy z cyklu "Dojrzałe kino" wyświetlane są równocześnie w dwóch salach. Przychodzą osoby, które odwiedzają nas stale – opowiada Bożena Gierat, pomysłodawczyni programu skierowanego do ludzi starszych, dojrzałych.

– Filmy, które oglądają nasi seniorzy, to nie jakieś nieaktualne obrazy, tylko kino premierowe. Starsi miłośnicy kina chcą być na bieżąco. Nie tylko pokazujemy "gorące" tytuły, ale po projekcji odbywają się dyskusje, nasi seniorzy prowadzą blog w internecie, a recenzje, które piszą otrzymują nasi dystrybutorzy – dodaje.

Certyfikaty zostały wręczone w piątek 29 listopada, podczas gali III edycji konkursu "Miejsc przyjaznych seniorom". Magda Cieszyńska z działu marketingu Parku Wodnego, który również otrzymał certyfikat, wprawdzie nie odpowiedziała na pytanie, czy istnieje jakaś specjalna zjeżdżalnia dla starszych gości parku, ale pochwaliła się szerokim programem pod nazwą "Senior", który prowadzony jest od lat.

W Parku Wodnym odbywają się nie tylko specjalne zajęcia w wodzie (gimnastyka) czy aerobik, ale zajęcia taneczne, joga i inne formy aktywności fizycznej przystosowane do określonego, dojrzałego wieku uczestników. – Program "Senior" powstał u nas już w 2005 roku, kiedy jeszcze nikt nie organizował w Krakowie konkursu na ten temat – podkreśla M. Cieszyńska. Dodaje, że z programu korzysta ponad 5,6 tys. osób i liczba ta od lat utrzymuje się na podobnym poziomie.

– Czy pani wie, że dla naszych kursantów kontakt z wnukami jest poważną siłą napędową do zgłębiania tajników komputera. Chcą pisać i wysyłać maile, mieć kontakt ze światem – opowiadała Teresa Feliks, kierowniczka ds. merytorycznych Śródmiejskiego Ośrodka Kultury, instytucji także wyróżnionej jako "Miejsce przyjazne seniorom". – Przez każdy kurs komputerowy ŚOK przewija się około sto osób, u nas można też nauczyć się rysunku i malarstwa pod okiem adiunkta ASP, pani Marty Makarczuk. To inicjatywa prowadzona wspólnie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Oprócz tego organizujemy koncerty dawnych gwiazd oraz, cieszący się dużym powodzeniem, kurs tańca flamenco. Projekt "Generacje – kreacje" skierowany jest do grup ludzi różnych pokoleń – starsi wspomagają dzieci z placówek opiekuńczych, wspólnie prowadzimy warsztaty muzyczne i teatralne, w ten sposób właśnie wystawiana jest "Lokomotywa" – opowiada Teresa Feliks z ŚOK–u.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy