Nowa sztuka Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego bawi widzów do łez!
Choć mądrą krakowską legendę o Czarnej Damie każdy z nas zna z czasów dzieciństwa, to oglądając jej filmowo-teatralną adaptację w reżyserii Artura Dziurmana i w wykonaniu Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego (wywodzącego się ze Sceny Moliere), a także profesjonalnych aktorów (czyli Artura Dziurmana i Magdaleny Sokołowskiej) oraz młodzieży chorującej na cukrzycę, studentów krakowskich uczelni a także seniorów o artystycznych zamiłowaniach, będziemy nie jeden raz zaskoczeni.
Osadzona w dawnych czasach historia została bowiem w mistrzowski sposób spleciona z wątkami do bólu współczesnymi, stając się przez to uniwersalną i ponadczasową opowieścią o sprawach, które obserwujemy w codzienności: pogoni za pieniądzem, samotności, ucisku najuboższych. Czarna Dama o kamiennym sercu, mieszkająca samotnie w wielkim pałacu nie wie, co to miłosierdzie – bez najmniejszych skrupułów ściąga z ubogich wieśniaków daninę, za nic mając ich ciężką pracę oraz prośby o zmiłowanie. Nie szanuje nikogo, nawet swojej służby. Kocha tylko jedną rzecz: bogactwo, a gromadzenie złota, srebra, pięknych rzeczy i dukatów staje się wręcz jej obsesją. Nie wierzy też, że za swoje złe czyny może kiedyś słono zapłacić... A jednak – gdy umiera, jej dusza trafia do piekła i od tej pory każdej nocy pojawia się na ziemi jęcząc, cierpiąc i szukając ratunku od wiecznego potępienia.
Pewnego wieczora ducha Damy spotyka Pustelnik, który godzi się jej pomóc – musi znaleźć człowieka, który przez rok i sześć niedziel w samotności będzie trwonił podarowany mu majątek. Na ten układ przystaje wracający z wojny ubogi Wiarus…
Jak skończy się ta odwieczna walka dobra ze złem, i czy Czarna Dama zostanie wybawiona od męki – o tym warto przekonać się osobiście. Najbliższa okazja już 16 grudnia o godz. 11 w Libiąskim Centrum Kultury (ul. Górnicza 1).
Bezpłatne wejściówki na spektakl „Czarna Dama na wesoło” można rezerwować do 13 grudnia w dziale merytorycznym LCK (pokój nr 6), telefonicznie pod numerami (32) 627 12 62 oraz 609 598 977 (ITAN) i pisząc pod adres teatritan@interia.pl. Przedstawieniu, które jest częścią projektu „Legendy Krakowa łączą pokolenia” współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, patronuje m.in. „Gość Niedzielny”.