Już po 24. w Nowym Targu odbył się Archidiecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej - "Sacrosong 2013".
W koncercie laureatów wystąpiło 13 finalistów wybranych spośród 62 wykonawców. Tematem przewodnim tegorocznego przeglądu był jubileusz 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej.
Wszystkich uczestników "Sacrosongu" oceniało jury w składzie Zbigniew Rutkowski (przewodniczący), Barbara Banowska i Dominik Socha. – Oceniając wykonawców, biorę pod uwagę przede wszystkim walory muzyczne śpiewu, słucham też z uwagą towarzyszeń instrumentalnych. Jeśli można zaryzykować takie stwierdzenie, staram się patrzeć na muzykę matematycznie, a nie kierować własnym gustem. Pamiętać jednak należy, że "Sacrosong" nie jest zwykłym przeglądem piosenki. To też wyrażenie relacji z Bogiem – podkreśla B. Banowska. Z zadowoleniem zauważa pracę zespołów i solistów nad doskonaleniem muzycznego warsztatu. – Pojawiają się coraz bogatsze improwizacje instrumentalne, wielogłosowe opracowania wokalne, piękna harmonia dźwięków. Opiekunowie grup troszczą się o ciekawą choreografię i – co może najmniej muzyczne, ale zauważalne – zapewnienie jednolitego dla grupy stroju. To wszystko świadczy o tym, że nie pozostają bez echa informacje przekazywane przez jurorów w protokole odczytywanym podczas gali, jak również indywidualne wskazówki udzielane opiekunom muzycznym zespołów.
Zwycięzcy przyjmowali gratulacje i nagrody od ks. prał. Tadeusza Juchasa (kustosza sanktuarium w Ludźmierzu), ks. Jana Karlaka (proboszcza parafii bł. Jana Pawła II w Nowym Targul, która jest głównym organizatorem przeglądu), parlamentarzystów z Podhala oraz przedstawicieli władz samorządowych.
Jak przypomina ks. Karlak, "Sacrosong" jest otwarty dla wszystkich wykonawców szerzących wartości chrześcijańskie z całej Polski oraz z zagranicy. – Przegląd ma ukazywać wartość wiary poprzez muzykę, propagować pieśń religijną, umożliwić młodym, utalentowanym ludziom zdobycie nowych doświadczeń estradowych oraz sprawdzenie swoich umiejętności wykonawczych. To także promocja najzdolniejszych wykonawców i wymiana wzajemnych doświadczeń – mówi proboszcz nowotarskiej parafii.
Uczestnicy występowali w dwóch grupach wiekowych – dziecięcej (do 14 lat) i młodzieżowej (od 15 lat wzwyż). Osobno oceniani byli soliści oraz zespoły. Warunkiem wzięcia udziału w przeglądzie było przygotowanie dwóch piosenek religijnych, z których jedna musiała dotyczyć Matki Bożej. Nagrody zdobyli:
GRAND PRIX: schola młodzieżowa "Dotyk Anioła" – Trzebunia
Młodzież
Soliści:
Zespoły:
Dzieci
Soliści:
Zespoły: