Nowy numer 33/2018 Archiwum

Adwent w katedrze

Na wzgórzu wawelskim trwają duchowe przygotowania do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Tegorocznego rekolekcje adwentowe w katedrze wawelskiej prowadzi benedyktyn o. Leon Knabit. Głosi on kazania na wszystkich Mszach św. (7.00, 8.00, 9.00, 10.00, 11.30, 16.30) w II, III i IV niedziele Adwentu. Hasłem nauk jest "Wiem, w co wierzę".

Codzienne roraty na Wawelu odbywają się w dni powszednie o godz. 7 Msza św. roratnia sprawowana jest w Kaplicy Zygmuntowskiej, zwykle zamkniętej dla zwiedzających. Wyjątkiem jest niedziela, kiedy to roraty odprawiane są przy Ołtarzu Koronacyjnym o godz. 8.

Według starych podań zwyczaj odprawiania rorat w katedrze na Wawelu zapoczątkował już Bolesław Wstydliwy. Na Mszach św. gromadziły się wtedy wszystkie stany królestwa, a przedstawiciel każdego z nich zapalał jedną święcę na siedmioramiennym świeczniku, mówiąc: "Jestem gotowy na sąd Boski".

W niedziele Adwentu o godz. 16 odprawiane są w katedrze nieszpory adwentowe z udziałem Kanoników Kapituły Metropolitalnej, a od godziny 9 do 16.20 (w niedziele od 12.30 do 16) w kaplicy Mariackiej (Batorego) trwa wystawienie Najświętszego Sakramentu.

Sakrament pokuty i pojednania w katedrze wawelskiej w okresie Adwentu jest sprawowany tak jak w okresie zwykłym: w dni powszednie od 6.30 do 7.45 oraz podczas Mszy św. wieczornej. W niedzielę od 7.00 do 12.00, a także wieczorem, w czasie Mszy św.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma