Nowy numer 13/2024 Archiwum

Orszak biskupa z Miry

Zapraszamy do udziału w 5. Orszaku św. Mikołaja, który przejdzie śladami bł. JP II.

– Słowa homilii Jana Pawła II, wygłoszonej w 1979 r. w sanktuarium w Mogile, są kluczem do tegorocznego Orszaku św. Mikołaja. To tam po raz pierwszy usłyszeliśmy o nowej ewangelizacji – zauważa ks. proboszcz Tadeusz Nosek.

Pomysł na zorganizowanie orszaku jest wspólnym dziełem ks. Tadeusza i Jacka Michalskiego, który na początku listopada 2009 r. zjawił się w kancelarii parafii św. Mikołaja i powiedział: „Księże, zróbmy coś, co przywróci św. Mikołajowi jego prawdziwe oblicze”. – Proboszcz, który mnie nie znał (mieszkam na terenie parafii św. Katarzyny), przyjął pomysł z wielkim entuzjazmem – wspomina J. Michalski.

Od słowa do czynu droga była bardzo krótka, bo i czasu było niewiele. – Zależało nam, żeby orszak był chrześcijańską odpowiedzią na niezliczoną liczbę świętych Mikołajów, albo raczej krasnali z białą brodą i w czerwonym płaszczu, biegających po mieście oraz wszystkich sklepach i zachęcających do skorzystania z przedświątecznych promocji. Chcieliśmy przywrócić świętemu należne miejsce w zdominowanym przez komercję społeczeństwie, które zapomniało, kim on tak naprawdę był – dodaje J. Michalski, który postanowił, że do tego dzieła trzeba też wciągnąć przedstawicieli innych chrześcijańskich wyznań.

Ks. Jarosław Antosiuk, proboszcz krakowskiej cerkwi prawosławnej, od razu zaakceptował pomysł. Z kolei ks. Roman Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, początkowo przyjął go nieco nieufnie, jednak patrologiczna wiedza i dyplomatyczne zdolności ks. Tadeusza Noska pozwoliły zjednoczyć trzy wyznania najpierw podczas przygotowań orszaku, a potem przy Stole Dobrego Słowa i Szlachetnego Czynu, czyli podczas ekumenicznego nabożeństwa.

Efektem intensywnych prac było coś, co zaskoczyło cały Kraków. 6 grudnia 2009 r. uliczkami Starego Miasta przejechał barwny orszak wiozący św. Mikołaja – biskupa z Miry (w jego rolę wcielił się Jacek Fedorowicz), który mieszkańcom Krakowa, przedstawicielom władz miasta, świata nauki, duchowieństwa i zakonów wręczał specjalne złote orzechy – symbole mądrości.

– W tym roku zapraszam wszystkich parafian i mieszkańców Krakowa, ludzi dobrej woli, na weekendowe spotkania przy Stole Dobrego Słowa i Szlachetnego Czynu ku czci św. Mikołaja. Nawiązując do drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz do kazania wygłoszonego w Mogile, po raz piąty będziemy ewangelizować i „budzić olbrzyma”, czyli naszą parafię oraz te parafie, które będą razem z nami świętowały. 7 grudnia V Orszak św. Mikołaja wyruszy nowohuckim szlakiem Jana Pawła II – odwiedzimy m.in. Mogiłę, Mistrzejowice, Arkę Pana i Wzgórza Krzesławickie. Wszystkim parafiom przekażemy specjalne orędzie – mówi ks. proboszcz T. Nosek.

Szerzej o Orszaku św. Mikołaja pisaliśmy w numerze 48. "Gościa Krakowskiego", a już dziś zapraszamy do udziału w nim.

6 grudnia o godz. 18 do udziału w tej uroczystej, odpustowej Mszy św. zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Krakowa.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy