W Klubie Dziennikarza "Pod Gruszką" odbyła się krakowska premiera nowej książki Witolda Gadowskiego "Smak Wojny".
– Uważam, że dopiero po spotkaniu "Pod Gruszką" ta książka jest ważna – mówił W. Gadowski w czasie spotkania. Jak przyznał, to właśnie w Klubie Dziennikarza, przy kawie, siedząc przy oknie z widokiem na Rynek Główny, pisze on swoje powieści. Kamienica na rogu ulic Szczepańskiej i Sławkowskiej jest wyjątkowa także dlatego, że w jej zabytkowych wnętrzach rozgrywa się kilka barwnych scen – najpierw "Wieży Komunistów", a teraz również "Smaku Wojny".
Opisy krakowskich osobliwości to w obydwu powieściach W. Gadowskiego coś, czym kiedyś – jak podkreślił prowadzący spotkanie red. Bogdan Gancarz, miłośnik książek i nasz redakcyjny kolega – być może będą się zajmowali literaturoznawcy i kulturoznawcy.
Tym bardziej że ten świat – jak przyznał autor "Smaku Wojny" – odchodzi w przeszłość. – Kraków staje się coraz bardziej plastikowy, jak inne miasta – ubolewał Witold Gadowski. – Brakuje mu tego "bożego szaleństwa" – mówił.
Wśród poruszanych na spotkaniu wątków nie mogło zabraknąć tematu wojen na Bałkanach, które w powieści stanowią tło przygód dziennikarza Andrzeja Brennera. Autor książki, który kraje będące areną tamtejszych konfliktów odwiedzał jako reporter, podkreślał, że powszechny, stereotypowy obraz tej historii to dzieło międzynarodowych agencji PR-owych, zajmujących się kreowaniem wizerunku w mediach. Prawda tymczasem jest o wiele bardziej skomplikowana, daleka od prostego podziału na agresorów i ofiary.
– Te konflikty tlą się dalej i jestem przekonany, że kiedyś na nowo rozgorzeją – przestrzegał autor. Podkreślał, że te wydarzenia rozegrały się "nie tak daleko, bo zaledwie jakiś tysiąc kilometrów od nas, i wcale nie tak dawno".
"Smak Wojny" to już druga powieść Witolda Gadowskiego, Niemal dokładnie rok temu, światło dzienne ujrzała "Wieża Komunistów" (głównym bohaterem także tej książki jest A. Brenner), oparta na prawdziwej historii Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego.
W planie jest także trzecia część trylogii o dzielnym dziennikarzu, w której podejmie on temat katastrofy smoleńskiej.
Autor powieści Witold Gadowski jest psychologiem, dziennikarzem, a także reporterem śledczym, laureatem prestiżowych nagród. Ostatnio wraz z Maciejem Grabysą otrzymał główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym Human Doc w Warszawie za film "Mitzvah. Podziel się swoją nerką" opowiadający o handlu ludzkimi narządami.