Od 2 do 6 grudnia Ania i Grzegorz Barasińscy zaprosili dzieci do wspólnego pisania kaligraficznego "Listu do św. Mikołaja".
W warsztatach, które od kilku lat dla klas szkolnych organizuje Szkoła Kaligrafii, Iluminacji i Dziedzin Pokrewnych, w tym roku wzięło udział ok. pół tysiąca dzieci! Najlepszą i najbardziej pojętną grupą okazały się dzieci głuchonieme ze szkoły specjalnej. Kilkanaście osób skorzystało też z oferty popołudniowej, czyli kaligraficznych warsztatów otwartych dla wszystkich, którzy chcą zaprzyjaźnić się ze sztuką pięknego pisania.
– Przyszła m.in. mama z trojgiem dzieci i trzej bracia kapucyni, którzy pojawili się, chcąc tylko zobaczyć, o co w tym chodzi, a zostali z nami dłużej – opowiada Grzegorz Barasiński, religioznawca z wykształcenia, a kaligraf z zamiłowania i dodaje, że bardzo cieszy się widząc, jak poważnie i ambitnie dzieci podchodzą do zasad, jakimi rządzi się kaligrafia. – Podczas zajęć udało nam się przekazać dzieciom najważniejsze rzeczy i pokazać im, że takie pisanie ma głęboki sens. Bo liczy się nie tylko to, że litery są ładne, ale także to, że pisząc, dzieci uczą się koncentrować uwagę na wykonywanym zadaniu. To ważne, bo zarówno my, jak i nauczyciele obserwujemy, że coraz więcej dzieci nie zna wszystkich liter, ani tym bardziej ich kolejności – zauważa założyciel Szkoły Kaligrafii, Iluminacji i Dziedzin Pokrewnych.
– W warsztatach uczestniczymy co roku. Warto zapisywać na nie dzieci, bo w czasach, gdy wszyscy żyjemy w pośpiechu, ciągle się gdzieś spieszymy, nagle trzeba się zatrzymać i... pisać po prostu! Trzeba się skupić, pracować w ciszy, a nie w wiecznym zgiełku. Obserwujemy, jak dzieci uczą się cierpliwości, jak wciąga je piękne pisanie. Nawet najbardziej ruchliwi chłopcy na warsztatach siedzą i w skupieniu pracują! – mówi Aleksandra Bogdan, wychowawczyni klasy III B ze Szkoły Podstawowej nr 93 w Krakowie.
Na zajęciach dzieci nie tylko uczą się ładnie pisać, ale także rozmawiają o tym, co w życiu jest najważniejsze i podpisują się (piórem gęsim, pawim lub zwykłym długopisem) pod „listem do dobrego biskupa” (niektóre piszą też do niego swoje prośby).
Organizatorzy dziękują dyrekcji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej za gościnę, bowiem warsztaty odbywają się co roku w przyjaznych wnętrzach oddziału dla dzieci. Akcji „List do świętego Mikołaja” patronował m.in. „Gość Niedzielny”.