Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Mikołaj bez reniferów

Około 500 dzieci i młodzieży wraz z rodzicami i nauczycielami wzięło udział w VIII Archidiecezjalnych Mikołajkach, które 7 grudnia odbyły się w Jabłonce.

Jak przypomniał ks. Grzegorz Łomzik, proboszcz parafii w Jabłonce-Borach, Mikołajki od samego początku mają za zadanie pokazywać prawdziwą postać św. Mikołaja, który niegdyś mieszkał na terenie dzisiejszej Turcji. – Pomysł na organizację Mikołajek zrodził się, kiedy pracowałem w parafii św. Mikołaja w Manowiach. Pomyślałem sobie, że skoro jest prawdziwy święty, patron tylu kościołów, dlaczego dzieciom mówi się, że Mikołaj był z jakiejś Laponii, że jeździł reniferami. Przecież to nieprawda – zaznaczył duchowny.

Mikołajkom co roku towarzyszą konkursy plastyczne i literackie. W tym roku wzięło w nich udział kilkaset uczniów z prawie 50 szkół z terenu niemal całej diecezji. Oprócz św. Mikołaja zwycięzcom gratulowali m.in. wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz Maria Głuszak z Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

W konkursie plastycznym w kat. nauczanie początkowe pierwsze miejsce zdobył Szymon Czorniak z Zubrzycy Górnej. W klasach IV-VI jury najwyżej oceniło pracę Justyny Krużel z Chyżnego, a wśród szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Klaudia Karnafel z Jabłonki. W konkursie literackim laureatami zostali: Aleksandra Waruś z Krościenka, Beata Pribylowa z Czarnego Dunajca i Wiktoria Siodłak z Piekielnika. Nagrodzone prace plastyczne można oglądać na wystawie w Orawskim Centrum Kultury, gdzie odbywała się finałowa gala.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma