Według deklaracji "Inter Mirifica", media są "cudownym darem Boga". W 50. rocznicę ogłoszenia jej przez Sobór Watykański II na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II odbyła się tematyczna konferencja.
– Media dla Kościoła nie są czymś obcym. Nawet one mogą być narzędziami łaski – tak o środkach społecznego przekazu mówił ks. prof. Wojciech Misztal, pomysłodawca konferencji, której zadaniem było odnalezienie dziedzictwa tego ważnego dokumentu, kryjącego w sobie wiele wciąż aktualnych treści.
Spotkanie nieprzypadkowo odbyło się w sali nr 111. To właśnie ona, 7 lat temu, była świadkiem sukcesów i porażek pierwszego rocznika studentów dziennikarstwa na UPJPII. Młodzi adepci dziennikarstwa uczą się w niej i dziś. Byli również obecni na konferencji. – Wasza obecność to dowód na to, że ten dokument owocuje – powiedział ks. prof. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej papieskiej uczelni. – Przyszłość mediów w Polsce, zwłaszcza katolickich, zależy właśnie od was – powiedział z kolei do studentek i studentów kard. Stanisław Dziwisz, Wielki Kanclerz uniwersytetu. Natomiast ks. prof. Tadeusz Zasępa, rektor Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberku (Słowacja), zauważył, że praca katolickich dziennikarzy będzie miała sens, dopóki będą oni służyć człowiekowi.
Podczas konferencji podjęte zostały tematy dotyczące roli mediów (a szczególnie elektronicznych, np. portali społecznościowych) w ewangelizacji współczesnego świata i konieczności ich dostosowania się do mentalności człowieka XXI w. oraz troski o wychowanie człowieka (również to medialne). – Trzeba zadbać o wychowanie sumiennych dziennikarzy oraz mądrych odbiorców. Dziennikarz w swojej pracy musi mieć mocny kręgosłup moralny i profesjonalnie wykonywać swoje obowiązki – podkreślał ks. prof. Drożdż.
Konferencja zakończyła się ważną przestrogą od ks. prof. Andrzeja Baczyńskiego, kierownika Redakcji Programów Katolickich TVP w Krakowie i prodziekana Wydziału Nauk Społecznych UPJPII. – Nie każda – nawet pełna i prawdziwa – informacja jest pożyteczna. W pracy dziennikarza najważniejsze powinno być dobro człowieka, miłość do drugiej osoby. Niedopuszczalne jest, by zło było wykorzystywane jako coś, co uatrakcyjnia przekaz medialny – powiedział ks. Baczyński.