GN 47/2020 Archiwum

Światło i śpiew

Przez trzy dni chóry z Polski i całego świata śpiewały w Krakowie pieśni adwentowe i bożonarodzeniowe.

Chóry – dziecięce, młodzieżowe, kameralne i mieszane – pod Wawel przyjechały m.in. z Lublina, Świnoujścia, Stalowej Woli, Finlandii, Rosji, Estonii, Ukrainy, Słowenii, Chorwacji, Rumunii. Podczas IV Krakowskiego Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych, którego hasłem były słowa: „Światło i śpiew” zachwyciły publiczność zgromadzoną m.in. w kościołach św. Katarzyny, świętych Apostołów Piotra i Pawła i w bazylice Mariackiej.

W świetle słońca wpadającego do kościoła św.św. Piotra i Pawła niesamowicie i tajemniczo zabrzmiało np. „Kyrie” czy „Agnus Dei” z „Mszy o zmartwychwstaniu Pańskim” autorstwa współczesnego kompozytora Jacka Sykulskiego (który napisał m.in. muzykę do „Abba Ojcze” w wykonaniu Chóru Kameralnego „Axion” z Legnicy). Wszystkie dźwięki pełne były tęsknoty, nadziei, liryzmu i majestatu równocześnie. Profesjonalizm chóru pod dyrekcją Jarosława Lewkowa doceniło międzynarodowe jury (w składzie Andrea Angelini z Włoch, Marcin Cmiel z Warszawy, Veroinika Lozoviukova z Pragi, Thlela Paluoja z Estonii oraz Sasho Tarachevski z Macedonii), przyznając mu srebrny dyplom za wykonanie m.in. pastorałki „Spy, Isuse, spy” i kolędy „Gdy śliczna Panna”. Podczas galowego koncertu kilkanaście głosów o niespotykanej barwie zaśpiewało jeszcze m.in. rumuńską pieśń maryjną oraz utwór „Axion”.

W tej samej kategorii (chórów mieszanych) jury nagrodziło też chóry ze Szczecina, Chorwacji i Finlandii. Z kolei złote dyplomy w kategorii chórów młodzieżowych zdobyły: Chór im. L.W. Lysenki z Kijowa (który wyśpiewał także pierwszą nagrodę) oraz Młodzieżowy Chór Katedry Przemienienia Pańskiego z Winnicy na Ukrainie. Spośród chórów dziecięcych złote nagrody odebrał także chór Lysenki z Kijowa, a pierwszą nagrodę – Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Spośród chórów z Polski srebrną nagrodę otrzymał krakowski Chór Mariański.

W ostatnim dniu festiwalu śpiewacy rozjechali się po całym Krakowie, by swoimi występami uświetnić Msze św. m.in. w kościele na Piaskach Nowych i w Nowym Bieżanowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama