Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nie odkryłem go do końca

W Krakowie odbyła się prezentacja nowej książki kard. Stanisława Dziwisza "U boku świętego".

Książka, która najpierw ukazała się we Włoszech (tam jej premiera odbyła się miesiąc temu), ma formę rozmowy z dziennikarzem Gian Franco Svidercoschim. Jest to kontynuacja "Świadectwa", wydanego 7 lat temu przez tych samych autorów.

"Żyłem u boku Świętego. I właśnie dlatego, że miałem to wielkie duchowe »szczęście«, i ponieważ to on, Karol Wojtyła, jako biskup udzielił mi święceń kapłańskich pięćdziesiąt lat temu, dziś chcę złożyć świadectwo o jego postaci, o dziedzictwie, jakie nam zostawił. Czynię to w wigilię oficjalnego uznania przez Kościół jego świętości" - pisze kard. Stanisław Dziwisz we wstępie do książki.

11 grudnia, w dniu premiery polskiego wydania "U boku świętego", kard. Dziwisz spotkał się z dziennikarzami w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. – Tyle lat byłem przy ojcu świętym, ale nie odkryłem Jana Pawła II do końca. To była wielka głębia – mówił wieloletni papieski sekretarz.

Przyznał, że od początku pontyfikatu prowadził regularne notatki. – Pisałem jedną stronę dziennie przez te 27 lat – wspominał. Podkreślił, że choć to "raczej dziennik niż solidne opracowanie", to umożliwia sprawdzanie ważnych dat i faktów. Być może kiedyś notatki te zostaną wykorzystane w kolejnych książkach dotyczących Jana Pawła II.

Ks. Bogusław Steczek, również obecny na konferencji w Krakowie, który pośredniczył w kontaktach między Gian Franco Svidercoschim a kard. Stanisławem Dziwiszem, przypomniał, że czas pracy nad książką obfitował w ważne wydarzenia związane jednocześnie z Kościołem krakowskim i powszechnym – najpierw było to podpisanie w lipcu przez papieża Franciszka dekretu w sprawie cudu przypisywanego Janowi Pawłowi II (co otworzyło drogę do kanonizacji), a potem – ogłoszenie, ze Kraków będzie miejscem kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Praca nad tekstem zakończyła się 30 września – w dniu, w którym papież na konsystorzu ogłosił datę kanonizacji bł. Jana Pawła II.

– Uważam, że warto, podobni,e jak ksiądz kardynał Stanisław, stanąć "u boku świętego" dzięki lekturze prezentowanej dzisiaj książki. Jednym odświeży ona pamięć o człowieku, którego znali i który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa, innym książka ta odsłoni niezwykłą postać błogosławionego, a wkrótce świętego papieża – mówił ks. Steczek. – Dla jednych i drugich książka może być dobrym przygotowaniem do tego, co przeżyjemy 27 kwietnia przyszłego roku – podkreślił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama