Prof. Władysław Stróżewski został Honorowym Obywatelem Krakowa.
Najwyższą godność miejską nadano znanemu filozofowi w pałacu Wielopolskich, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa.
- W dobie internetu, w epoce multimediów i nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki, w czasach prymatu wartości komercyjnych Kraków decyduje się na szczególne uhonorowanie osoby nie ze wskazanych powyżej dziedzin, ale z obszaru filozofii, zajmującego się sprawami ponadczasowymi. To niewątpliwie specyfika naszego miasta, w którym potrafimy dostrzegać te właśnie wartości ponadczasowe - powiedział Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.
Laudację na cześć nowego honorowego obywatela podwawelskiego grodu wygłosił prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
- Ofiarowując prof. Stróżewskiemu godność Obywatela Honorowego, pragniemy w najdoskonalszy sposób wyrazić naszą wdzięczność. Jego życie i postawa pozostają w harmonii z wyznawanymi wartościami - powiedział prezydent.
Nowy honorowy krakowianin nie krył zaś wzruszenia. - Kraków dał mi bardzo wiele, jako miasto wcielające w sobie najwyższe wartości: od estetycznych, narodowych, metafizycznych, po te ze sfery sacrum. Od wczesnej młodości marzyłem, by być w promieniach tego miasta. Nie byłem pierwszym, kto powędrował pod Wawel z moich stron rodzinnych. Byli wcześniej m.in. wybitni profesorowie Akademii Krakowskiej z XV i XVI w. - Łukasz z Koźmina i Benedykt z Koźmina. Jestem jedynie naśladowcą dróg, które oni wydeptali - powiedział prof. Stróżewski. - Wiele zawdzięczam obecnym na sali państwu Wandzie i Andrzejowi Półtawskim. Gdy przyjechałem do Krakowa w 1957 r., oni mnie przygarnęli. Przygarnęli dosłownie, udzielając mi gościny pod swoim dachem. Nawiązałem wówczas kontakty z ówczesnym ks. prof. Marianem Jaworskim i ks. doc. Karolem Wojtyłą. Trwały one także i później, gdy jeden z nich został metropolitą lwowskim, drugi zaś papieżem. Czuję wdzięczność także wobec wielu innych osób z rozmaitych środowisk krakowskich, szczególnie uniwersyteckich.
Gratulacje wybitnemu filozofowi składali nie tylko wspomniani wyżej Wanda i Andrzej Półtawscy, lecz także ks. bp Grzegorz Ryś, ks. prof. Władysław Zuziak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ks. prof. Henryk Pietras, rektor jezuickiej Akademii Ignatianum, prof. Jerzy Wyrozumski, sekretarz generalny PAU, red. Józefa Hennelowa, prof. Miłowit Kuniński z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Janusz A. Majcherek z Uniwersytetu Pedagogicznego.
- Prof. Stróżewski był promotorem mojej pracy magisterskiej „Wielość w jedności wg Plotyna i Spinozy”. Na zebraniach seminarium magisterskiego zachęcał nas usilnie do skrupulatnej lektury klasycznych tekstów filozoficznych - powiedział prof. Majcherek.