Nowy numer 49/2020 Archiwum

Więcej radioterapii

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera może prowadzić pełnoprofilowe, kompleksowe leczenie onkologiczne. Pierwszy pacjent trafi do Centrum Radioterapii Amethyst już 16 grudnia.

Pacjenci w jednym miejscu przejdą wszystkie elementy terapii, od diagnozy, przez chirurgię onkologiczną, chemioterapię, po radioterapię. Krakowskie Centrum działa w ramach międzynarodowej sieci Amethyst Radiotherapy, specjalizującej się w najnowszych terapiach onkologicznych, szczególnie radioterapii i stawiającej na harmonijne połączenie wiedzy świetnie wyszkolonego personelu z najnowocześniejszym sprzętem i technologiami medycznymi.

Inwestorem przedsięwzięcia w Krakowie jest spółka RTCP, należąca do grupy Amethyst Medical Center, która w całości poniosła koszt inwestycji (84 mln złotych). Utworzenie pełnoprofilowego ośrodka onkologicznego jest możliwe dzięki współpracy publicznego szpitala i prywatnej firmy. RTCP wygrało w ub. r. przetarg na dzierżawę gruntu i budowę centrum radioterapii.

– Cieszę się, że pierwsze Centrum Amethyst w Polsce rusza w Krakowie. Pacjenci z rejonu Małopolski bardzo potrzebują dodatkowego ośrodka radioterapii. Dla nas ważna jest też współpraca z zespołem fachowców Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera, którzy mają  wielkie doświadczenie w zakresie leczenia onkologicznego. – mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP.

Plany dotyczące uruchomienia ośrodka radioterapii przy Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera sięgają 2009 roku, ale ich realizacja była możliwa dopiero wraz z pojawieniem się niepublicznego inwestora zostały spełnione. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpiło 11 października 2012 roku. Od tego momentu prace nad budową ośrodka prowadzone były w bardzo szybkim tempie. W ciągu dwóch miesięcy inwestor zmodyfikował projekt obiektu i dostosował go do nowych potrzeb. Budynek w stanie surowym był gotowy już w sierpniu. W tym momencie rozpoczęła się instalacja trzech akceleratorów Elekta Synergy i pozostałego specjalistycznego sprzętu. W sumie w ciągu jedenastu miesięcy Centrum Radioterapii Amethyst nie tylko wybudowano od podstaw, ale zostało też w pełni wyposażone. W Centrum Radioterapii pracuje 38 osób, w tym 6 lekarzy radioterapeutów, 4 fizyków medycznych, 10 techników elektroradiologii.

Najważniejszym technicznym elementem każdego ośrodka są najnowocześniejsze akceleratory (przyśpieszacze liniowe) wykorzystywane w radioterapii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama