Nowy numer 33/2018 Archiwum

Lawinowe ABC

Ruszyła trzecia edycja akcji promującej bezpieczne zachowanie w górach.

W ramach akcji działa już Centrum Lawinowe na Kalatówkach, niebawem zostanie otwarty na Hali Gąsienicowej dodatkowy punkt kontrolny, służący do sprawdzania detektorów lawinowych.

- Akcja składa się z szeregu zróżnicowanych działań, głównie o charakterze edukacyjnym. Chodzi nam o uświadomienie odbiorcom, że działanie zimą w górach wiąże się z koniecznością ciągłego zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności- wyjaśniania Agnieszka Szymaszek z TPN.

Najważniejsze działania w ramach trzeciej edycji akcji to wydanie książki „Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów” oraz ulotki „Uwaga, lawiny”. - Stawiamy również na wycieczki edukacyjne dla uczniów, szkolenia, kursy oraz Górską Szkołę Mamuta - mówi A. Szymaszek.

Głównym organizatorem „Lawinowego ABC” są Tatrzański Park Narodowy i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przy współudziale Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich, Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR oraz Urzędu Miasta Zakopane.

Wspomniana wcześniej książka o lawinach to już druga pozycja wydawnicza Tatrzańskiego Parku Narodowego poświęcona bezpieczeństwu w górach. W 2004 roku TPN wspólnie z Freerajdy Sp. z o.o. wydał książkę „Kochaj śnieg - unikaj lawin” autorstwa Marcina Kacperka.

- Teraz przedstawiamy państwu znacznie obszerniejszy poradnik, w oryginale wydany przez austriackie wydawnictwo TYROLIA, zaadaptowany do warunków tatrzańskich. Mamy nadzieję, że dzięki tej lekturze narciarze, taternicy i turyści unikną lawinowych dramatów w górach - mówił na konferencji prasowej dyrektor TPN Paweł Skawiński.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma