Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zakopianką na czas

Od 17 grudnia w kilku źródłach można sprawdzić czas przejazdu zakopianką i zaplanować swoją podróż.

Informacje o tym, ile średnio (w danej chwili) zajmuje dojazd z Krakowa do Zakopanego oraz miast pośrednich, takich jak Myślenice, Rabka Zdrój czy Nowy Targ, kierowcy mogą znaleźć na stojących przy drodze elektronicznych tablicach, w internecie oraz usłyszeć przez CB-radio.

Średni czas przejazdu, raport o warunkach meteorologicznych panujących na trasie oraz obraz z kamer rozmieszczonych przy zakopiance można znaleźć na stronie www.nadrodze.info.

Aktualną sytuację na DK7 z Krakowa do Zakopanego można śledzić zarówno na mapie, jak i w formie „liniowej” - uwzględniającej rozmieszczenie urządzeń wchodzących w skład systemu, takich jak kamery drogowe, stacje meteorologiczne czy tablice świetlne. Na stronie zamieszczono także opis działania całego systemu.

Nowością jest podawanie informacji drogowych za pośrednictwem CB-radia, z którego korzysta coraz więcej kierowców - także samochodów osobowych. Informacja o tym, że jest prowadzony taki serwis będzie się pojawiać na kanale 19. Szczegóły natomiast kierowcy usłyszą przełączając się na kanał 23.

Pierwsze testy systemu, obliczającego średni czas przejazdu na tej trasie rozpoczęły się już w 2010 roku. Choć przekazywane informacje nie przyspieszają podróży, a jedynie ułatwiają jej zaplanowanie, okazały się na tyle użyteczne dla kierowców, że stopniowo system był rozszerzany i obejmował kolejne odcinki zakopianki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama