Kościół krakowski ma nowe wsparcie. Bractwo Fraternitas Jesu.
Są wśród nich posłowie, dyrektorzy ważnych instytucji, nauczyciele akademiccy, trener reprezentantów Polski, redaktor naczelny, radni. Spotykają się w Krakowie w ramach bractwa, którego celem jest "propagowanie doktryny Kościoła katolickiego" w swoich środowiskach. Po 7 latach pracy nad sobą, umacniania i pogłębiania wiary uznali, że są gotowi do zaistnienia w życiu publicznym jako Fraternitas Jesu.
10 grudnia specjalnym dekretem kard. Stanisław Dziwisz zatwierdził statut, wszystkich członków bractwa pobłogosławił i życzył "obfitych owoców podejmowanej działalności". - Teraz, po rejestracji, stanowimy już oficjalnie świeckie wsparcie Kościoła krakowskiego. Wspólnota się zawiązała i kardynał może nami dysponować - mówi ks. Wit Pasierbek SJ, wikariusz generalny bractwa.
Spotkanie założycielskie odbyło się już w gmachu Akademii "Ignatianum" 30 czerwca 2006 roku. Na początku przyjęli nazwę Bractwo św. Benedykta. Ich droga wiodła jednak od św. Benedykta do św. Ignacego. Bracia doszli bowiem do wniosku, że model ignacjański bardziej odpowiada ich oczekiwaniom. Swoją dewizą uczynili słowa z tej duchowości zaczerpnięte: "Contemplativus in actione" (być kontemplacyjnym w działaniu). Nazwę "Fraternitas Jesu" podsunął prof. Tadeusz Borkowski, dziś kanclerz generalny bractwa.
Oprócz regularnych comiesięcznych spotkań w Przegorzałach (przy ul. Zaskale 1) bractwo organizuje dni skupienia. Najpierw odbywały się one w Mogile i Wieliczce, potem już na stałe u sióstr benedyktynek w Staniątkach. Oprócz Mszy św., medytacji, brewiarza, w programie są swobodne rozmowy o bractwie.
Miejscem ważnym dla Fraternitas Jesu jest Akademia "Ignatianum". W pewnym sensie dziełem braci jest tutejsza politologia, "inna niż na pozostałych krakowskich uczelniach" - jak z dumą podkreśla dziekan Wit Pasierbek. Bractwo współpracuje też z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, wspierając go silną reprezentacją wykładowców. Chce też realizować dzieła pomocowe - konkretnie dla Publicznego Gimnazjum Jezuitów im. św. Stanisława Kostki.
O nowym krakowskim bractwie obszernie piszemy w świątecznym wydaniu "Gościa Niedzielnego".