Nowy numer 48/2020 Archiwum

Orszak i kawa dla misji

6 stycznia ulicami Krakowa przejdzie 4. Orszak Trzech Króli.

– Dotychczasowe edycje orszaku udowodniły, że chrześcijanie potrafią świętować Boże Narodzenie radośnie i we wspólnocie. Doceniła to nawet kapituła nagrody Pro Publico Bono – mówi Robert Kowalski, jeden z organizatorów tegorocznego krakowskiego orszaku, zapraszając do udziału w nim wszystkich mieszkańców miasta, bez względu na wiek i wyznanie.

– Orszak jest inicjatywą otwartą dla wszystkich, którzy chcą z nami kolędować (także dla osób niewierzących i wiernych innych wyznań) i pójść do stajenki, by pokłonić się Świętej Rodzinie. Podobnie, jak w ubiegłych latach, na orszak na scenie umiejscowionej pod Ratuszem czekać będzie prawdziwa, żywa rodzina ze swoim własnym, nowo narodzonym dzieckiem – dodaje Krzysztof Machaczka.

Wzorem ubiegłego roku, Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami Krakowa, wyruszy (ok. godz. 11) z trzech różnych punktów miasta – z Wawelu, pl. Matejki i z ul. Retoryka. Każdy z nich będzie prowadzony przez króla jednego z kontynentów – Europy, Azji i Afryki, idącego w asyście swego dworu, czyli kilkuset małych rycerzy i dam dworu (w tej roli wystąpią dzieci krakowskich szkół). Strażą orszaków będą ojcowie dzieci w przebraniu pasterzy.

O tym, co dokładnie będzie się działo na trasach krakowskich orszaków, a także w orszakach, które przejdą również przez Zakopane, Rabkę, Skawinę, Niepołomice i Wieliczkę, opowiemy w drukowanej wersji „Gościa Krakowskiego” (w numerze noworocznym z datą 5 stycznia 2014 r.).

Po orszaku, dla rozgrzewki, warto także wybrać się na smaczną kawę, a dokładnie na cappuccino, na które zapraszają bracia kapucyni. Akcja "Cappuccino dla Afryki", organizowana po raz kolejny przez Fundację "Kapucyni i Misje", potrwa od 4 do 6 stycznia i odbędzie się w 42 kawiarniach w całej Polsce. W Krakowie wezmą w niej udział 22 lokale (m.in. Camera Cafe, Noworolski, Roma, Loża, Prowincja, Siesta Cafe, Shake & Bake, Cafe Czekolada, Ambasada Śledzia). Pyszną kawę będzie też można wypić przy ul. Loretańskiej, w klasztorze oo. kapucynów, w specjalnej kawiarence. Dochód ze sprzedanej kawy będzie przeznaczony na cele misyjne kapucynów, a konkretnie – na zakup posiłków dla dzieci w Republice Środkowej Afryki i Czadzie.

– Jedno cappuccino ma wartość tygodniowego utrzymania jednego dziecka. Z kolei dochód ze sprzedaży jednej paczki kawy "Massaia" (ziarnistej lub mielonej) to równowartość posiłków, które afrykańskie dzieci będą jadły przez miesiąc – mówi br. Tomasz Grabiec OFMCap. Dodatkową zachętą do zakupu paczkowanej kawy jest fakt, że w dwóch opakowaniach zostały ukryte gwiazdki. Znalezienie ich oznacza wygranie pielgrzymki do Ziemi Świętej, ufundowanej przez Biuro Podróży "Apolonia Tour". Kawę "Cardinale Massaia" można zamawiać poprzez stronę internetową: www.sklep.kapucyni.pl lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer: (12) 623 60 50, wew. 132. Cena 250-gramowej paczki to 25 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama