Nowy numer 08/2024 Archiwum

Wizyta sprzed pół wieku

Społeczność Łostówki, przysiółka Mszany Dolnej, postanowiła upamiętnić spotkania z bp. Karolem Wojtyłą w swojej okolicy.

Według zapisków w kronice parafialnej, 19 czerwca 1962 roku w małej, kamiennej kapliczce na os. Wojtyczki w Łostówce, modlił się bp. Karol Wojtyła. Na spotkanie z nim przyszło wielu wiernych, do których hierarcha przemówił.

Ponownie ówczesny krakowski biskup pojawił się na Łostówce w sierpniu w 1963 roku, kiedy to z grupą studentów i profesorów postanowił przemierzyć beskidzkie szlaki. Wyruszyli z Mszany Dolnej i drogą „Pod Skałą” doszli do Łostówki, a potem wdrapali się na Ogorzałą, Ostrą, Kobylicę i Jasień, by wędrówkę zakończyć w Dolinie Kamienicy.

Podczas uroczystości upamiętniających tamten czas odsłonięto pamiątkowy obelisk. Do Łostówki przyjechała Urszula Własiuk z Fundacji Szlaki Papieskie, a Mszy św. przewodniczyli ks. Jerzy Raźny, proboszcz parafii św. Michała w Mszanie Dolnej i ks. Stefan Misiniec. Nie zabrakło mieszkańców Łostówki, Mszany Dolnej i Krakowa, skąd przybył prof. Jerzy Rieger - przyjaciel i towarzysz Karola Wojtyły podczas górskich wędrówek.

Byli także wójt mszańskiej gminy Bolesław Żaba oraz burmistrz Mszany Dolnej Tadeusz Filipiak. W krótkiej homilii ks. Stefan Misiniec podziękował mieszkańcom Łostówki za tę piękną inicjatywę - prezent dla papieża Polaka w przededniu Jego kanonizacji.

Po Mszy św. kapłani i wierni wyszli przed kaplicę, by uczestniczyć w obrzędzie błogosławieństwa kamiennej skały upamiętniającej wydarzenie sprzed ponad pół wieku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy