Nowy numer 48/2020 Archiwum

Jedyne takie wydarzenie

- Bóg zaczyna dzieło zbawienia od tego, że uczy nas miłości - pisze w swoim liście rektor Uniwersytetu Papieskiego.

Jak co roku, list na drugi dzień świąt przygotował rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Władysław Zuziak. Na wstępie podkreśla on, że "choć pozornie mogłoby się wydawać, że dzisiejsza liturgia w ogóle nie przystaje do przeżywanej przez nas radości świąt Bożego Narodzenia, to jednak odważne świadectwo św. Szczepana pomaga nam zrozumieć tajemnicę Wcielenia Syna Bożego".

"Przyjął on prawdę o Wcieleniu Chrystusa głęboko do swojego serca i nie bał się głosić jej nawet za cenę własnego życia" - pisze rektor papieskiej uczelni. W chwili swojej męczeńskiej śmierci św. Szczepan widział "niebo otwarte". "Widzimy więc, że wspomnienie pierwszego męczennika jest przedłużeniem radości Bożego Narodzenia" - podkreśla ks. prof. Władysław Zuziak.

"Nam również, podobnie jak ludziom żyjącym dwadzieścia wieków temu, trudno jest uwierzyć w to, że Bóg przyszedł na świat jako niemowlę, tym bardziej, że obecnie w zamęcie, jaki towarzyszy przygotowaniom do świąt, łatwo zgubić ich istotę i sens. A przecież jest on taki prosty. Boże Narodzenie zaczyna się od Boga, który z miłością przychodzi do człowieka. Chrystus przyszedł na świat jako bezbronne i słabe dziecko. Stał się potrzebującym, zależnym od pomocy innych, proszącym o ich wsparcie. Bóg zaczyna dzieło zbawienia od tego, że uczy nas miłości" - wyjaśnia.

Rektor UPJPII podkreśla także, że, choć niekiedy słuszne są zarzuty o komercjalizację świąt (do której dopuszczają sami chrześcijanie), to "z radością możemy zaobserwować, że kościoły w święta są cały czas pełne, a nasze domy rozjaśniają nie tylko pięknie przystrojone choinki, ale i radosne twarze bliskich nam osób". Poza tym okres świąt to czas akcji charytatywnych, obdarowywania się prezentami i składania sobie życzeń.

"Pomiędzy rutynowymi zwyczajami a komercyjnym podejściem do świąt znajduje się właśnie to, co ożywia tradycję, a na bok odsuwa komercję - to wiara w Boga i Jego miłość do każdego z nas. Żadne wydarzenie w dziejach ludzkości przez tyle setek lat nie łączyło rokrocznie w jego wspominaniu i przeżywaniu tylu ludzi, narodów i krajów, ile przyjście na świat Jezusa Chrystusa" - tłumaczy rektor Uniwersytetu Papieskiego.

W swoim liście dziękuje on także za wsparcie dowody życzliwości, przypomina ważne wydarzenia w z życia akademickiego w ostatnim roku (m. in. poszerzenie oferty dydaktycznej UPJPII, rozpoczęcie zajęć w nowym budynku przy ul. Bernardyńskiej 3 czy dalsze prace nad przygotowaniem studia telewizyjnego dla studentów dziennikarstwa).

"W imieniu całej wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie składam najserdeczniejsze życzenia, abyśmy w czasie świąt Bożego Narodzenia z odnowioną wiarą i ufnością przyjęli tajemnicę Wcielonej Miłości Boga. Niech radość i nadzieja, które napełniają nasze serca w tych dniach, zostaną w nich na zawsze, czyniąc nas świadkami tej miłości. Błogosławionych świąt i nowego roku!" - kończy swój list ks. prof. Władysław Zuziak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama