Nowy numer 47/2020 Archiwum

Powrót do węgla

Na terenie Trzebini i Jaworzna znów może ruszyć wydobycie węgla. Minister środowiska przyznał niedawno dwie koncesje na poszukiwanie tego surowca.

Pozwolenia na poszukiwanie i rozpoznanie złóż węgla kamiennego w obszarach "Siersza" oraz "Siersza 2" otrzymały Kopalnia Granitu "Kamienna Góra" oraz spółka Carbon Investment z siedzibą w Katowicach. Część objętego nowymi koncesjami złoża dawniej eksploatowała zamknięta kopalnia "Siersza" w Trzebini.

Prace prowadzone przez Carbon Investment mają rozpocząć się już na początku 2014 roku. Potrwają dwa lata i obejmą m.in. wykonanie otworu rozpoznawczo-badawczego do głębokości 380 metrów na terenie gminy Jaworzno oraz wykonanie badań geofizycznych, gazowych, hydrogeologicznych i geologiczno-inżynierskich. Objęty złożonym przez spółkę wnioskiem obszar ma ponad 13 km kw. i rozciąga się od północno-zachodniej części os. Siersza po okolice Ciężkowic w gminie Jaworzno.

Z kolei koncesja udzielona Kopalni Granitu "Kamienna Góra" objęła obszar ponad 25 km kw., który w dużej mierze pokrywa się z obszarem górniczym eksploatowanym w przeszłości przez zlikwidowaną Kopalnię Węgla Kamiennego "Siersza".

Prace w tym rejonie potrwają trzy lata, a będą to m.in. wykonanie otworu badawczo-rozpoznawczego do głębokości 900 metrów w rejonie dawnego szybu "Artur" na terenie byłej KWK "Siersza", badania otworowe, laboratoryjne, geotechniczne i gazowe. Wykonana zostanie także dokumentacja geologiczna.

Po zakończeniu tych działań inwestorzy będą mogli starać się o przyznanie kolejnej koncesji – na wydobycie węgla ze zbadanych złóż.

– Gdyby w rejonie Trzebini powstała w przyszłości chociażby jedna kopalnia, na solidną i dobrze płatną pracę w niej mogłoby liczyć około tysiąca osób – uważa Stanisław Szczurek, burmistrz Trzebini. – To ogromna szansa, zwłaszcza dla ludzi młodych, dlatego będę robił wszystko, co tylko możliwe, by wspierać górniczych inwestorów w podjętych przez nich działaniach.

Tymczasem w resorcie środowiska toczy się jeszcze postępowanie na wniosek spółki Hydrotech Carbonia z Rybnika o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złoża węgla kamiennego i metanu w obszarze "Siersza–Krystyna", rozciągającego się w gminach Trzebinia, Alwernia i Krzeszowice.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama