Nowy numer 24/2018 Archiwum

Historia mówiona

W Krakowie odbędzie się 7 stycznia premiera dokumentu "Ocalić od zapomnienia. Filmowy zapis wspomnień krakowian o doświadczeniach lat 1939-1956".

Projekcja filmu opowiadającego o doświadczeniach z czasów wojny i okupacji, niemieckiego i stalinowskiego terroru odbędzie się w Fabryce Schindlera (ul. Lipowa 4) we wtorek 7 stycznia o godz. 18. Po filmie zaplanowano dyskusję o pamięci i traumie, w której wezmą udział dr hab. Dobrochna Kalwa, prof. Jacek Bomba i dr Piotr Filipkowski. Spotkanie poprowadzi dr Barbara Klich-Kluczewska. Wstęp na pokaz filmu i spotkanie jest wolny.

– Misją projektu jest ukazanie sylwetek anonimowych bohaterów i bohaterek codzienności, dzielnych kobiet i mężczyzn czasów wojny i okupacji, niemieckiego i stalinowskiego terroru. Czasu, który boleśnie odcisnął piętno nie tylko w ich życiorysach, ale też naznaczył traumą ich potomków – wyjaśnia Beata Łabno z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które zrealizowało film.

45-minutowy dokument zawiera opowieści 8 świadków. Każdy z wywiadów trwa od 4 do 9 minut. – Świadkowie to osoby w podeszłym wieku, dlatego niezwykle ważne było dokonanie filmowego zapisu ich wspomnień – tłumaczy B. Łabno.

Jak dodaje, metoda "historii mówionej” daje szansę na zetknięcie się uczestników projektu z przeszłością. – Osobiste doświadczenie, którym będzie rozmowa ze świadkami czasów znanych młodzieży jedynie z podręczników, spowoduje "urealnienie" minionego czasu w świadomości uczestników debaty – historia stanie się rzeczywista – przekonuje.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma