Irena Santor, Agnieszka i Urszula Radwańskie oraz Alina Perzanowska - to laureatki Medalu św. Brata Alberta, przyznanego za rok 2013 przez specjalną, ogólnopolską kapitułę medalu.
– Miałam to szczęście zawiadomić panią Irenę Santor – królową polskiej muzyki, kobietę wielkiej klasy, o sercu pełnym życzliwości, opiekunkę artystyczną Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, że została wyróżniona medalem. Bardzo się ucieszyła! – opowiada Anna Dymna, prezes Fundacji „Mimo Wszystko”, zasiadająca w kapitule medalu, i dodaje, że Irena Santor nie tylko zawsze jest obecna podczas odbywających się w czerwcu półfinałów i finału festiwalu (często jeżdżąc wtedy między Krakowem a Opolem), ale także ma znakomity kontakt z osobami niepełnosprawnymi, które wyczuwają emanujące od niej ciepło i wrażliwość.
– Siostry Radwańskie po raz pierwszy spotkałem przez przypadek, gdy ich ojciec szukał rodzinnych korzeni w Radwanowicach. Pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne – to dwie supernormalne dziewczyny, które łatwo nawiązały pozytywny kontakt z niepełnosprawnymi podopiecznymi naszej fundacji. Włączyły się też w promocję fundacji, zgodziły się na sesję zdjęciową na potrzeby kampanii „1 procenta” i angażują się w wydarzenia organizowane przez fundację, na ile tylko mogą (co dla osób niepełnosprawnych ma ogromne znaczenie), a przecież bardzo często są poza granicami kraju – mówi z kolei ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. św. Brata Alberta, uzasadniając decyzję kapituły medalu.
Alina Perzanowska jest natomiast założycielką Farmy Życia w podkrakowskich Więckowicach, w której osoby autystyczne uczą się życia, pracują i odnajdują swoją oazę spokoju. – Farma to dzieło życia pani Aliny, pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Co najważniejsze, ona nie robi tego tylko dla syna, który też jest autystykiem i stał się motorem do działania farmy, ale dla wszystkich potrzebujących specjalistycznego wsparcia osób i ich rodzin – podkreśla ks. Isakowicz-Zaleski.
Medal św. Brata Alberta został ustanowiony w 1997 r. i jest przyznawany w rocznicę śmierci patrona. Otrzymują go osoby szczególnie zaangażowane w pomoc i wsparcie osób niepełnosprawnych. Do tej pory medalem wyróżnieni zostali m.in.: kard. Franciszek Macharski, Anna Dymna, śp. bp Jan Chrapek, Ewa Błaszczyk, Eleni, księżna Irina i książę Hubert Wittgenstein z Niemiec czy podróżnik Marek Kamiński. Wręczenie medali przyznanych za rok 2013 kobietom dobrym jak chleb odbędzie się 10 marca w Teatrze im. Słowackiego podczas XIV Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” A.D. 2014, organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundację im. św. Brata Alberta.
Podczas konferencji prasowej, na której ogłoszone zostały nazwiska tegorocznych laureatów medalu, zaprezentowane zostały również „Personalnik subiektywny”, czyli nowa książka ks. Isakowicza-Zaleskiego, oraz kalendarz Fundacji Brata Alberta na 2014 r.