Nowy numer 20/2024 Archiwum

Piąty koncert dla małych serc

Pierwszy zespół Orkiestry Camerata Salzburg, a także sopranistka Nikola Hillebrand i tenor Łukasz Gaj wystąpią w niedzielę w Teatrze im. Słowackiego.

V Wiedeński Koncert dla Małych Serc, który rozpocznie się o godz. 19, będzie okazją do podsumowania wszystkich akcji charytatywnych i zmian, jakie w ostatnich kilku latach zaszły w Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

– Muzycy z Orkiestry Camerata Salzburg należą do pierwszej piątki najlepszych filharmoników świata. W Krakowie wystąpią po raz pierwszy, w najlepszym składzie. Ich występem chcemy podziękować wszystkim za okazane nam serce – zaprasza prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej USD i dodaje, że publiczność obecna podczas wszystkich dotychczasowych koncertów jest najlepszym dowodem na to, iż warto mieć marzenia. – Marzenia o najnowocześniejszej sali operacyjnej i najlepiej wyposażonej klinice, które zrodziły się kilka lat temu, właśnie się ziściły. Gdy przeciwności się piętrzyły, wraz z władzami szpitala postanowiliśmy, że będziemy mieć salę hybrydową. Udało się, ale sukces nie byłby możliwy bez pomocy Fundacji Radia Zet i dofinansowaniu inwestycji przez Ministerstwo Zdrowia – nie kryje radości prof. Skalski.

Podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze utwory Mozarta i Straussa (m.in. uwertury do operetek „Wesele Figara” i „Orfeusz w piekle”, czy arię Barinkaya z operetki „Baron Cygański”), zostaną również wręczone wyróżnienia dla pięciu instytucji najbardziej zaangażowanych w modernizację kliniki i całego szpitala.

– Koncerty „Dla Małych Serc”, czyli na rzecz małych pacjentów kliniki prof. Skalskiego, wpisały się w muzyczny i kulturalny pejzaż Krakowa i cieszą się dużą popularnością. Pierwszy koncert odbył się w styczniu 2009 r. i od tego czasu szpital bardzo się zmienił, a generalny remont wciąż trwa. Takie imprezy (również dzięki wsparciu i nagłośnieniu problemu przez media) pomagają nam przekazać Ministerstwu Zdrowia i różnym instytucjom informację o potrzebach szpitala i zachęcić ich do wsparcia nas – przekonuje dr Andrzej Bałaga, zastępca dyrektora szpitala.

W ostatnim czasie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym udało się odnowić kilka oddziałów i kupić nowoczesny sprzęt medyczny. Do najważniejszych, zakończonych już inwestycji, należą remont oddziału chirurgicznego i zakupienie aż ośmiu nowych stanowisk intensywnego nadzoru medycznego dla dzieci po ciężkich operacjach serca. Zakupiony został także aparat do krążenia pozaustrojowego, aparat do terapii tlenkiem azotu czy aparat ECMO (służący do pozaustrojowego tlenowania krwi). 19 grudnia 2013 r. została również otwarta pierwsza w Europie pediatryczna hybrydowa sala operacyjna.

Obecnie najpilniejszą potrzebą kliniki jest zakup dwóch głowic do USG: liniowej i przezprzełykowej. Te, z których lekarze korzystali do niedawna, po prostu się zużyły.

Bilety na koncert w cenie 100 i 200 zł można nabyć w kasie Teatru im. J. Słowackiego. Całkowity dochód z imprezy zostanie przekazany na potrzeby Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej USD.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy