W "Fabryce Schindlera" zaprezentowano film zawierający wspomnienia krakowian z lat wojny, okupacji i stalinowskiego terroru.
– Przeprowadziliśmy wywiady z 8 rozmówcami. Zdołaliśmy dotrzeć i przekonać do udzielenia wywiadu 5 bezpośrednich świadków historii – mówi Beata Łabno, która koordynowała projekt "Ocalić od zapomnienia. Osiem opowieści krakowian o doświadczeniach lat 1939–1956". – O trzech kolejnych bohaterach, którzy byli represjonowani po 1945 roku, mówią ich najbliżsi – córki i syn.
Bohaterowie filmu opowiadają o swojej działalności w Szarych Szeregach, ukrywaniu się przed okupantem czy powojennych represjach. – Niebagatelne znaczenie ma również popularyzacja i afirmacja dobrych postaw i wyborów w czasach, w których moralne znaki zostały odwrócone – podkreśla B. Łabno.
Przygotowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski) film trwa ok. 45 min. i składa się z 8 opowieści. Wywiady trwają od 4 do 9 minut, choć nagrane rozmowy były o wiele dłuższe. Dzięki temu zarejestrowano ok. 18 godzin materiału, z którego mogą korzystać historycy.
Oficjalna premiera filmu odbyła się 7 stycznia w wypełnionej do ostatniego miejsca sali kinowej oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa "Fabryka Schindlera". Teraz poszczególne wywiady, wraz z sylwetkami bohaterów i archiwalnymi zdjęciami, można zobaczyć również na stronie internetowej projektu: www.ocalicpamiec.mhk.pl.
Jak podkreśla B. Łabno, cały projekt wpisuje się w metodę "historii mówionej" i pracy ze świadkami historii, którą MHK zajmuje się już od kilkudziesięciu lat.
Film jest także zachętą do wykorzystywania wiedzy i doświadczenia (także historycznego) tych, z którymi spotykamy się na co dzień. – Zachęcam do zadawania pytań swoim najbliższym, swoim babciom, dziadkom, żebyśmy potem nie żałowali. Spieszmy się słuchać ludzi – mówiła podczas premiery dokumentu B. Łabno.