Kolęda patriotyczna

Gwiazdy zabłysną w sobotę. Zaśpiewają w hołdzie ofiarom narodowych tragedii.

Już 18 stycznia o godz 16.00 w kościele św Katarzyny przy ulicy Augustiańskiej będzie można wysłuchać niezwykłego koncertu „Kolędy do nieba”. Wystąpi w nim prawdziwa plejada gwiazd, m.in: Katarzyna Oleś-Blacha, Elżbieta Warta-Śmietana, Andrzej Lampert, Marcin Wolak i Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Koncert poprowadzi Leszek Długosz. - Niezwykły jest też cel, dla którego ci artyści będą kolędować: Pieta Smoleńska, płaskorzeźba wg projektu Piotra Suchodolskiego, którą pragniemy ufundować w Krakowie w hołdzie Ofiarom Narodowych Tragedii – mówi Jolanta Janus, organizatorka koncertu.

W ubiegłym roku, 1, 2 i 3 listopada odbyła się na ten cel II Kwesta Smoleńska na pięciu krakowskich cmentarzach z udziałem licznego grona krakowskich naukowców, polityków, artystów. - Zebraliśmy dzięki wspaniałomyślności ofiarodawców  ponad 20 tys. zł – mówi pani Jolanta. Zarówno kweście, jak i koncertowi patronuje pani Zuzanna Kurtyka prezes  Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010.   

- Pomysł jest taki, by Pieta była lana z aluminium, czyli materii poszycia samolotów. I na to dopiero nakładane będą polichromie w szarościach z ciemnym grafitem. Kolor powinien być bliski barwom całunu z krwistymi plamami. Nie widzimy twarzy Chrystusa, jest zawinięty w całości, bo mamy do czynienia z symbolem poświęconym wszystkim, którzy zginęli w Smoleńsku – mówi o swoim projekcie Piotr Suchodolski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..