GN 24/2018 Archiwum

Konkursy na logo i hymn ŚDM

Prace graficzne można nadsyłać do 31 marca, a muzyczne - do 31 maja.

– Zarówno hymn, jak i logo mają być czytelne przede wszystkim dla młodych – mówił podczas otwierającej konkursy konferencji prasowej bp Damian Muskus, koordynator prac komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Podkreślił, że właśnie dlatego organizatorzy liczą na zainteresowanie przede wszystkim młodych twórców.

Oba konkursy są jednak otwarte dla wszystkich chętnych – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Zachętą do udziału ma być nie tylko fakt wykorzystania zwycięskich projektów w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku (wraz z podaniem nazwisk twórców), ale także nagroda finansowa, choć na razie nie jest znana jej wysokość. Jak mówił bp Muskus, organizatorzy chcieliby także zorganizować spotkanie autorów zwycięskich prac z ojcem świętym.

Wymagania stawiane nadsyłanym na konkursy pracom są wysokie, nie tylko pod względem poziomu artystycznego. – Chodzi  nam o utwór, który głęboko zakodowałby się w sercach młodych i który żyłby także po zakończeniu ŚDM w Krakowie – mówił bp Muskus. Przypominał, jaką popularnością do dziś cieszy się utwór "Abba, Ojcze", hymn dni młodzieży w Częstochowie z 1991 roku.

Jak podkreślił prof. Wiesław Delimat z sekcji liturgiczno-muzycznej komitetu organizacyjnego ŚDM, wybrany hymn musi być także możliwy do przetłumaczenia (z zachowaniem linii melodycznej) na inne języki.

Tymczasem zgłaszane do konkursu logotypy mają nie tylko zwracać uwagę na religijny wymiar wydarzenia, ale również "akcentować w pierwszej kolejności symbolikę związaną z miastem Kraków i jego dziedzictwem kulturowym, duchowym, jednocześnie wskazując na uniwersalną i międzyreligijną wartość przesłania o Bożym Miłosierdziu" – czytamy w regulaminie.

Komisje konkursowe przekażą wybrane, najlepsze propozycje do Watykanu. gdzie ostatecznego wyboru zarówno logotypu, jak i hymnu Światowych Dni Młodzieży 2016 dokona Papieska Rada ds. Świeckich.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • ksadamkaczor64
  15.01.2014 13:05

  Drodzy Internauci posiadający konto na Facebooku,

   

  gorąco zachęcam Was, zaproście wszystkich Waszych znajomych z fb do polubienia "Gość Niedzielny". Myślę, że warto byśmy postawili sobie za cel to, by na kanonizację Jana Pawła II wszyscy mogli zobaczyć, że "Gość Niedzielny" lubi 60 000 osób. Dlaczego taki cel? Uważam, że Gość Niedzielny bardzo aktywnie i owocnie wypełnia testament Jana Pawła II. Niech więc korzysta z niego jak najwięcej ludzi.

  Ks Adam Kaczor

  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  15.01.2014 22:48

  "jednocześnie wskazując na uniwersalną i międzyreligijną wartość"

   

  Jeśli jest coś uni- lub inter- to znaczy, że jest nijakie. Jak coś jest dla każdego, to jest dla nikogo. I nikogo nie zadowoli.

  Jak "kompromis" między zimnym, a gorącym. Inaczej mówiąc "ciepłe kluchy" dla każdego. To taką strawą mają być poczęstowani uczestnicy, widzowie, słuchacze ŚDM? To jest istota chrześcijańskiej wiary, katolickiej, rzymskiej wiary?

   

  Coś mi tu pachnie dotykiem, ale nie, nie anioła, dotykiem - "dialogisty-ekumenisty". Rozumiem, że Kraków, tak, kiedyś, był "multi-kulti". Ale to było kiedyś. Ktoś chce by znowu wróciło co było? To na tym ma polegać ten na ŚDM zrobiony geszeft?

   

  A może to tylko znowu rodzaj "poprawności", ? Ale czy czasem trendy się nie zmieniły? Katolicko dialogalno-ekumenicznej poprawności. Jeszcze otrzeźwienie nie nastąpiło?

   

  Mam nadzieję, że twórcy projektów tych znaków DM będą mądrzejsi i akurat tej "wytycznej" trzymać się nie będą. Jeśli są twórcami, a nie rzemieślnikami "dla chleba".

   

  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma