Balet Dworski "Cracovia Danza" zaprezentował w Teatrze Ludowym "Niedziele dla Tańca".
Dokładnie rok temu na deskach Teatru Ludowego w Nowej Hucie "Cracovia Danza" zaprezentowała spektakl "Szachy" według Jana Kochanowskiego – przedstawienie, które zainaugurowało roztańczony cykl spotkań z baletem. Drugi rok owocnej współpracy "Cracovia Danza" z teatrem otwiera natomiast spektakl "Maskarada Królowej Bony". Pokazano go 19 stycznia o godz. 17.
Tytułową maskaradę wyprawia na wawelskim dworze królowa Bona Sforza. Bal staje się tłem do zaprezentowania dokonań tej wybitnej kobiety, a także towarzyszących jej dworzan polskich i włoskich oraz Stańczyka, mistrza ceremonii. W spektaklu, obok porywającej fabuły, pełnej zawirowań i intryg, uwagę przykuwają także piękne renesansowe stroje oraz maski. Inspiracją dla ich autorów są maszkarony z Sukiennic.
Miesiąc później – 16 lutego o godz. 17 – widzowie, którzy zasiądą w Teatrze Ludowym, powinni (w wyobraźni) zaparzyć dobrą kawę, zamknąć oczy, delektować się jej smakiem i zapachem i... zobaczyć ożywiony, roztańczony serwis do kawy! Na scenie pojawi się też miłośniczka aromatycznego, kawowego trunku – Liza Turek, czyli właścicielka kawiarni oraz urocze dzieci występujące w roli Ziarenek Kawy (w tej roli uczennice Zespołu Baletowego "Relevē" z Młodzieżowego Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego w Krakowie). Wszystko to zostanie wpisane w szereg zabawnych sytuacji w konwencji barokowych baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. To prawdziwa uczta dla smakoszy sztuki! Spektakl "Balet o kawie" został przygotowany w oparciu o muzykę Jana Sebastiana Bacha (wybór z "Suit Orkiestrowych" nr 1, 2, 3, 4; "Aria Lizy", "Aria Schlendriana" – ojca Lizy, "Finał" z "Kantaty o kawie").
"Niedziele dla tańca" w Teatrze Ludowym organizowane są już od roku Materiały organizatora 16 marca o godz. 17 balet zaprosi wszystkich na średniowieczny dwór, na którym żyła młodziutka królowa Jadwiga. W "Legendzie o Królowej Jadwidze" patronka Polski przedstawiona jest jako osoba pełna miłosnych emocji, rozterek i uczuć, a zarazem kobieta odważna, odpowiedzialna i dalekowzroczna. Spektakl został opracowany na podstawie barwnego tekstu Lucjana Rydla, opowiadającego o życiu niezwykłej świętej.
– Przedstawienia z różnych epok w uniwersalnej i żartobliwej formule (gwarantującej świetną zabawę) to znakomita propozycja na ciekawe i rodzinne spędzenie niedzielnego popołudnia. Nasz cykl to wielką gratka dla miłośników teatru, baletu, pantomimy i tańca! – zachęca Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".
Organizatorem przedsięwzięcia, nad którym honorowy patronat objął prezydent Jacek Majchrowski, jest Balet Dworski "Cracovia Danza" – Miejska Instytucja Kultury w Krakowie, a współorganizatorami – Fundacja "Ardente Sole" i Teatr Ludowy. Partnerem projektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.cracoviadanza.pl, w zakładce "Niedziele dla Tańca".