Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zaczarowany ptaszek czeka!

Wystartowały eliminacje do jubileuszowej edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Potrwają one do 14 marca.

Ania Rusowicz, Mela Koteluk, Marek Piekarczyk i Mietek Szcześniak wystąpią z finalistami 10. jubileuszowej edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Pierwsza edycja festiwalu, który od samego początku promuje uzdolnione wokalnie niepełnosprawne osoby, odbyła się w czerwcu 2005 r. Od tego czasu w imprezie wzięło już udział co najmniej kilka tysięcy osób. Wśród wszystkich uczestników eliminacji, podczas kilkuetapowej selekcji, każdego roku wyłania się po 6 finalistów w 2 kategoriach – dziecięcej (od 10 do 16 lat) i dla dorosłych (powyżej 16. roku życia). Podczas koncertu finałowego, który tradycyjnie odbywa się na krakowskim Rynku Głównym w ramach Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, walczą oni o statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz roczne stypendia.

Co ważne, uczestników festiwalu traktuje się bez taryfy ulgowej – dla jury (a zasiadają w nim m.in. Ewa Błaszczyk, Danuta Grechuta, Jacek Cygan, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner) liczą się jedynie ich warunki wokalne, osobowość i sceniczna ekspresja. Cel jest bowiem prosty: trzeba odnaleźć talenty na miarę Raya Charlesa, Andrei Bocellego albo Steviego Wondera – artystów, którzy pomimo niepełnosprawności fizycznej od wielu lat odnoszą sukcesy na profesjonalnej scenie muzycznej.

Finaliści wykonują utwory w towarzystwie gwiazd polskiej piosenki – do tej pory byli to m.in.: Anna Maria Jopek, Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Grzegorz Turnau, Grzegorz Markowski, Paweł Kukiz, Andrzej Piaseczny.

W tym roku zgłoszenia do udziału w festiwalu można nadsyłać do 14 marca. Spośród wszystkich osób, które nadeślą nagraną przez siebie na płytę DVD lub kasetę VHS dowolną polską piosenkę, jury wybierze 32 szczęśliwców, którzy wystąpią w koncercie półfinałowym w warszawskich Łazienkach. 12 osób, które zaprezentują się najlepiej, otrzyma zaproszenie na warsztaty wokalne do Krakowa, a potem, na Rynku Głównym, walczyć będą o cenne nagrody – statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz stypendia finansowe przeznaczone na dalszy rozwój talentu.

Tegoroczna edycja festiwalu jest wyjątkowa, bo jubileuszowa. Zaczarowana piosenka niesie radość i przełamuje bariery już od 10 lat. Dzień po finale festiwalu, z okazji 10. edycji imprezy, odbędzie się Koncert Jubileuszowy, podczas którego wystąpią gwiazdy oraz laureaci poprzednich edycji projektu.

Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Telewizji Polskiej SA, które realizowane jest przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury. Opiekunem artystycznym festiwalu jest Irena Santor.

Zgłoszenia do udziału w tegorocznym festiwalu należy nadsyłać pod adresem: Festiwal Zaczarowanej Piosenki, Telewizja Polska SA, ul. J.P. Woronicza 17, 00-999 Warszawa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.zaczarowana.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama