Do końca lutego w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego prezentowana jest wystawa surrealistycznych obrazów autorstwa Jarosława Jaśnikowskiego.
Na niecodziennej wystawie wśród zabytkowych lotniczych eksponatów (w głównym budynku muzeum) prezentowane są surrealistyczne obrazy olejne. Ich głównym tematem są samoloty, ale sposób ich przedstawienia przenosi nas w inny świat.
Jak czytamy w opisie wystawy, w malarstwie Jarosława Jaśnikowskiego widać duży wpływ sztuki Salwadora Dalego oraz takich polskich mistrzów jak W. Siudmak czy R. Olbiński.
Artysta w swoich obrazach odważnie podejmuje próbę wizualizacji problemów dnia codziennego i spojrzenia na nasz świat pod innym kątem, a zarazem pokazania jego alternatywnych wersji.
Wśród przedstawionych wizji autora możemy zobaczyć na m.in. transformacje znanych typów samolotów, takich jak PZL Łoś czy Fokkera „Czerwonego Barona”. Malarz proponuje nam ich całkiem nowe wizerunki…
Jarosław Jaśnikowski jest malarzem surrealistycznym młodego pokolenia ( urodzony w 1976 roku). Na co dzień mieszka we wsi Pasiecznikk u podnóża gór izerskich. Jest absolwentem Głogowskiego Studium Sztuk Plastycznych, gdzie we wrześniu 2001 roku obronił dyplom z malarstwa pod kierunkiem Telemacha Pilitsidisa. Poza malarstwem surrealistycznym w swoim dorobku ma również obrazy o tematyce science-fiction oraz fantasy. Brał już udział w szeregu wystawach indywidualnych i zbiorowych.