Nowy numer 4/2021 Archiwum

Miłość dla Filipin

Modlitwa i pomoc

PAH już w kilka dni po listopadowej tragedii na Filipinach wysłała tam misję rozpoznawczą, która miała rozeznać potrzeby i określić jej formy oraz miejsce pomocy.

- Postanowiliśmy działać na wysepce Bantayan, której budowle zostały zniszczone w 90 proc. Dotknęło to przede wszystkim najbiedniejszych, bo ich domy są najbardziej liche. Podjęliśmy się m. in. odbudowy tysiąca domów. Wybudowanie jednego domu, kosztuje tam zaledwie 850 zł - powiedziała Janina Ochojska, szefowa PAH.

- Byłam zbudowana ofiarnością Polaków na ten cel! Kataklizm miał miejsce 9 listopada ub. roku. Tymczasem już 10 i 11 listopada, po naszym apelu, wpłacono 270 tys. zł. A przecież był to okres „długiego weekendu” przed Świętem Niepodległości, gdy wielu rodaków wypoczywa. Teraz mamy już na koncie milion czterysta tysięcy złotych - dodała J. Ochojska.

PAH chce odbudować również jedną ze szkół na wyspie Bantayan. - Wybór będzie należał do władz lokalnych. Chcemy odbudować 10. klasową szkołę. Koszt obudowy jednej klasy wraz z wyposażeniem, wyniesie ok. 50 tys. zł – poinformowała szefowa PAH.

Finansowaniu tej inicjatywy ma służyć m. in. sobotnia zbiórka.

-Ta pomoc jest ekumeniczna. Skoro Kościół zrodził się w biedzie i ubóstwie, to wsparcie dla ubogich jest sprawą nas wszystkich. Dlatego wezwanie o pomoc dla poszkodowanych na Filipinach kierujemy do wszystkich chrześcijan - powiedział ks. Roman Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Krakowie.

Pomysł modlitewnego spotkania w Łagiewnikach nie był zaś przypadkowy. - Z Filipińczykami łączy nas bowiem kult Bożego Miłosierdzia i św. Faustyny. Wydaje mi się, że jest on tam nawet silniejszy niż u nas - powiedział bp Ryś.

Informacje o pomocy PAH dla Filipin można znaleźć na stronie internetowej: www.pah.org.pl Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w sobotnim zbieraniu jałmużny dla Filipińczyków, mogą wpłacać pieniądze na konto zbiórkowe na rzecz ofiar tajfunu na Filipinach: Polska Akcja Humanitarna, ul. Szpitalna 5, lok. 3, 00-031 Warszawa, BPH S.A., nr konta 16 1060 0076 0000 3310 0016 1160, z dopiskiem „Na szkołę”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama