Ks. prof. M. Heller i prof. R. Tadeusiewicz otrzymali nagrody "Popularyzatorów Nauki".
Uczony z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie otrzymał w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nagrodę specjalną za całokształt działalności.
Ks. prof. Michał Heller specjalizuje się m.in. w filozofii przyrody, fizyce i kosmologii. Jest autorem kilkudziesięciu książek, wybitnym filozofem i teologiem. Jako pierwszy polak został on wyróżniony Nagrodą Templetona, przyznawaną za przerzucanie mostów między religią a nauką. Otrzymane wówczas fundusze (1,6 mln dolarów) naukowiec przeznaczył na powstanie - również mieszczącego się w Krakowie - Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, którego do dziś jest dyrektorem.
Sam nagrodzony nie mógł wziąć udziału w gali wręczenia nagród "Popularyzator Nauki", jednak za pośrednictwem strony internetowej CKBI podziękował za otrzymane wyróżnienie i podkreślił, że "jest ono dla niego bardzo cenne, ponieważ popularyzacja nauki oraz zagadnień filozoficznych od zawsze była jednym z najważniejszych elementów jego działalności".
Również w kategorii "Naukowiec" zwyciężył krakowski uczony - prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo Hutniczej, autor ponad 400 artykułów i przeszło 10 książek, który - jak podkreślają organizatorzy konkursu - "Popularyzuje automatykę, informatykę i biocybernetykę. Ma tytuł Mistrza Mowy Polskiej i w wyjątkowy sposób łączy dar pięknego mówienia z umiejętnością przekazywania wiedzy zarówno dorosłym, jak i dzieciom".
Ponadto w kategorii Instytucja Naukowa nagrodzono Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie, w kategorii Instytucja Pozanaukowa - Stowarzyszenie Polska Akademia Dzieci, a w kategorii Media - red. Bogdana Misia. Jako Sponsora Popularyzacji wyróżniono firmę Samsung Electronics Polska.
Jury zdecydowało także o przyznaniu dwóch wyróżnień specjalnych: dla dr inż. Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie oraz dla Danuta Bukowskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Konkurs "Popularyzator Nauki" jest organizowany od 2005 roku. Nagrody trafiają do wyróżniających się w popularyzacji wiedzy ludzi nauki, instytucji naukowych i pozanaukowych, a także do osób spoza środowiska naukowego, dziennikarzy oraz redakcji mediów.