Nowy numer 3/2021 Archiwum

Stypendia na rozwój

Ruszył nabór do programu stypendialnego "Marzenie o Nauce". Wnioski można składać do końca marca.

Program, prowadzony przez Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czarneckiego (EFC), jest skierowany do uczniów kończących w tym roku naukę w gimnazjum, zamieszkujących na terenach wiejskich.

Takie ukierunkowanie programu wyjaśniała podczas krakowskiej inauguracji pierwszego etapu rekrutacji stypendystów, prezes fundacji Joanna Bochniarz. Przedstawiła ona m. in. statystyki, mówiące, że tylko 30 proc. mieszkańców wsi ma wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne, a zaledwie 10 proc. – wyższe.

– EFC skupia się na tym, żeby przeciwdziałać tej tendencji – zapewniała. – Powinni studiować ludzie zdolni. To, gdzie mieszkają, nie powinno być dominującym kryterium – tłumaczyła.

Pozostałe kryteria, dotyczące osób ubiegających się o stypendia „Marzenie o Nauce”, to wysoka średnia (co najmniej 4,75 w pierwszym semestrze nauki) oraz dochód w rodzinie – maksymalnie 840 zł netto miesięcznie na osobę.

Ponieważ stypendium dotyczy wsparcia nauki w renomowanym liceum w dużym mieście, każdy kandydat musi zostać przyjęty do szkoły współpracującej z fundacją. W Krakowie jest to V LO im. Augusta Witkowskiego. Obecnie uczęszcza do niego 29 stypendystów EFC (w całej Polsce jest ich 240).

Jak wyjaśnia J. Bochniarz, fundacja kładzie nacisk nie tylko na możliwość nauki w dobrym liceum, ale również na rozwój osobowości ucznia. Dlatego oprócz zakwaterowania oraz wyżywienia na czas nauki, stypendyści korzystają także z kursów języków obcych, zajęć artystycznych oraz pomocy profesjonalnego opiekuna oraz psychologa.

– Dzięki temu stypendyści są bardziej świadomi swojego potencjału i możliwości, są bardziej pewni siebie oraz zmotywowani do nieustannego rozwoju. Większość naszych podopiecznych już wspomina o chęci kontynuacji nauki na najlepszych uniwersytetach w kraju i za granicą, mają śmiałe plany i to jest piękne – mówi prezes Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czarneckiego.

Nabór do programu stypendialnego ma dwa etapy. W pierwszym – do 31 marca – kandydaci powinni uzupełnić i wysłać formularz dostępny na stronie internetowej www.efc.edu.pl. Wyniki tej fazy rekrutacji zostaną ogłoszone 9 kwietnia. Później rozpoczną się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Ostateczne wyniki będą znane na początku lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama