Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Zamek dla niewidomych

Niewidomi dotkną Zamku Żupnego w Wieliczce.

Na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce ustawiono wykonaną z brązu makietę zamku, który od XIII w. do 1945 r. był siedzibą władz salin wielickich, obecnie zaś mieści się w nim siedziba Muzeum Żup Wielickich.

- Dzięki temu niewidomi, dotykając modelu i odczytując umieszczony na nim opis wykonany alfabetem Braille’a, będą mogli się przekonać, jak wygląda zamek - powiedziała Anna Szypuła, prezes wielickiego koła Polskiego Związku Niewidomych. - Dobrze byłoby, gdyby podobny model obrazujący wielicką kopalnię soli umieszczono także przy Szybie Daniłłowicza. Moglibyśmy wówczas z większym pożytkiem zwiedzać także podziemną trasę górniczą w kopalni.

Model Zamku Żupnego wykonał prof. Karol Badyna z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. On również jest autorem podobnych makiet z brązu przedstawiających niewidomym znane zabytki krakowskie, ustawionych w centrum Starego Miasta w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma