Nowy numer 25/2018 Archiwum

Muzeum Lotnictwa na liście CNN

Krakowska placówka została uznana za jedno z najlepszych muzeów lotniczych na świecie.

W rankingu przygotowanym przez amerykańską telewizję informacyjną CNN Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zajęło 8. pozycję z 14 wyróżnionych muzeów lotniczych świata.

Za najlepsze uznano waszyngtońskie Smithsonian National Air and Space Museum, które – jak piszą autorzy rankingu – co roku odwiedza 8 mln osób. W zbiorach amerykańskiego muzeum znajduje się 60 tys. eksponatów, 1,75 mln zdjęć i 14 tys. filmów.

Małopolska kolekcja została doceniona m.in. za eksponaty z czasów zimnej wojny oraz za wyjątkowe położenie. "Muzeum zlokalizowano na terenie lotniska Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk wojskowych w Europie. Odegrało ono rolę podczas obrony Twierdzy Kraków w czasie II wojny światowej" – czytamy na stronie CNN. "Służyło ono jako baza szkoleniowa w czasie wojny polsko-sowieckiej w 1920 roku, a w późnych latach 20. stało się drugą największą bazą lotniczą w Polsce" – piszą autorzy rankingu.

Ponadto mieszczące się w Krakowkie Muzeum Lotnictwa Polskiego nieustannie się rozwija. W zeszłym roku kolekcja powiększyła się m.in. o dwa kolejne samoloty – transportowy junkers Ju-52 konstrukcji niemieckiej oraz brytyjski odrzutowiec myśliwski z początku lat 50. ub. wieku – de havilland sea venom.

O tych nowościach pisaliśmy szerzej w tekście: "Nowe eksponaty w Muzeum Lotnictwa".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma