Nowy numer 30/2021 Archiwum

Krzysiek pomaga pomagać

Krzysztof Graczyk. Kiedyś sam doświadczył wsparcia innych. Teraz patronuje akcji charytatywnej dla małego Olka.

Olek Gaweł ma 3 lata. Urodził się jako skrajny wcześniak razem z bratem bliźniakiem. Jego brat Dominik wkrótce zmarł. Olek przeżył, chociaż rokowania były kiepskie. Wkrótce po porodzie doznał wylewu krwi do mózgu. W efekcie cierpi na hipotonię (znaczne obniżenie napięcia mięśniowego), nie widzi na lewe oko, ma znaczny ubytek wzroku w oku prawym.

Olek rehabilituje się i robi postępy. Jego rodzice nie są jednak w stanie podołać wszystkim wydatkom, których ta sytuacja wymaga. Spróbujmy im w tym pomóc.

22 lutego odbędzie się finał tegorocznej akcji "Krzysiek pomaga pomagać" – slalom gigant w Lubomierzu, koncert i aukcja charytatywna w Hotelu "Qubus" w Krakowie. Więcej o tym, jak wziąć w nich udział lub pomóc w inny sposób na: krzysiekpomaga.org.

Roman Graczyk, znany dziennikarz, historyk i publicysta, ojciec Krzyśka, mówi o tym, jak zrodził się pomysł całej akcji: – Nasze stowarzyszenie nazywa się "Krzysiek Pomaga Pomagać". Jego nazwa bierze się z życia. Tak się złożyło, że jeden z nas (Krzyś) miał kiedyś poważne kłopoty – udar mózgu w wieku 15 lat. Wtedy inni mu pomogli, w szczególności ci z klubu narciarskiego "Yeti" i ci z Małopolskiego Okręgowego Związku Narciarskiego. W 2006 roku po raz pierwszy zorganizowano zawody narciarskie, z których dochód przeznaczono na rehabilitację Krzysia. W roku następnym rzecz powtórzono i tak powstała tradycja corocznych "Zawodów dla Krzysia". Przeprowadzono ich 6 edycji, ostatnią w roku 2011. Potem Krzysztof, który tymczasem cokolwiek stanął na nogi, chciał w jakiś sposób odwdzięczyć się za otrzymaną pomoc. Wespół w zespół doszliśmy do przekonania, że dobrą ideą jest pomóc teraz komuś, kto aktualnie tego bardzo potrzebuje. A więc nie: "Ja oddaję Tobie", tylko: "Ja oddaję Komuś Trzeciemu to, co dostałem od Ciebie". Taka sztafeta dobrych uczynków.


Krzysiek Pomaga Pomagać
KGR

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama