Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dom Jana Pawła II znów stanie otworem

Wadowickie muzeum zostanie ponownie uruchomione 9 kwietnia.

Uroczystość otwarcia wyremontowanego domu rodzinnego Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II rozpocznie Msza św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Ekspozycja zostanie uruchomiona o godz. 17.

Nowa, multimedialna wystawa obejmie cały budynek (przed remontem muzeum zajmowało tylko dawne mieszkanie Wojtyłów). W sumie na czterech poziomach będzie to ponad 1000 mkw. – Zagospodarowana zostanie przestrzeń od piwnic aż po poddasze – zapewniał w czasie trwania remontu Michał Jakubczyk, wicedyrektor muzeum.

Wśród pamiątek zgromadzonych na nowej wystawie mają się znaleźć m.in. kombinezon narciarski Jana Pawła II, różańce od siostry Łucji z Fatimy oraz od papieża Jana XXIII, a także figura dzieciątka Jezus, stojąca w watykańskich apartamentach papieża w okresie Bożego Narodzenia.

Dzień otwarcia uświetni także koncert na wadowickim rynku. Oratorium "Szukam Was" (muzyka – Bartosz Tomaszek do słów Michała Zabłockiego) wykonają czterej soliści z towarzyszeniem zespołu i sześćdziesięcioosobowej orkiestry symfonicznej pod batutą Tomasza Chmiela. Na całość składa się 11 utworów muzycznych opartych na testamencie Jana Pawła II, pomiędzy którymi aktor odczytuje jego fragmenty – informuje dyrekcja muzeum.

Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność muzeum założonego w 1984 r. przez Archidiecezję Krakowską. Nowe warunki działalności powstały dzięki przekazaniu przez Archidiecezję Krakowską budynku, w którym Karol Wojtyła mieszkał z rodziną przez pierwsze 18 lat swego życia, a także wszystkich zgromadzonych przez te lata pamiątek po Janie Pawle II. Budynek został wcześniej pozyskany przez Fundację Ryszarda Krauzego i przekazany Archidiecezji w celu zorganizowania tu nowego muzeum.

Remont muzeum rozpoczął się w 2010 roku. Muzeum w nowej formule zostało wtedy założone przez cztery podmioty: Archidiecezję Krakowską, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy Województwa Małopolskiego i Gminy Wadowice.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama