Zaśpiewają dla wyklętych

Koncerty i spotkania upamiętnią żołnierzy niezłomnych.

Od 26 lutego do 1 marca, pod patronatem prasowym GN, w Krakowie będą trwały obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Jego pomysłodawcą był śp. Janusz Kurtyka, prezes IPN. Organizujemy go już po raz trzeci, docierając z roku na rok do coraz większej liczby osób. Przypomnienie zaś, szczególnie młodym, wyklętych przez komunistów niezłomnych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego jest bardzo ważne - powiedziała Dorota Koczwańska-Kalita z krakowskiego oddziału IPN.

Głównymi organizatorami są krakowski oddział IPN oraz Stowarzyszenie "Passionart". Obchody będą miały elementy religijne, artystyczne i edukacyjne.

- Zorganizujemy w Krakowie 5 koncertów, wliczając w to otwartą próbę generalną przed koncertem galowym. Działamy ponad wszelkimi podziałami środowiskowymi lub politycznymi. Do współpracy zaprosiliśmy m.in. wszystkie najważniejsze uczelnie krakowskie - powiedział Mateusz Prendota, prezes Stowarzyszenia "Passionart".

26 lutego o godz. 20 w Centrum Kultury "Rotunda" (ul.  Oleandry 1) odbędzie się koncert „Bardowie II Konspiracji” z udziałem Andrzeja Kołakowskiego i Lecha Makowieckiego. Tego samego dnia o godz. 18 w sali Filharmonii Krakowskiej (ul. Zwierzyniecka 1) zostanie zorganizowana próba otwarta do koncertu galowego „Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci”. Koncert galowy odbędzie się zaś w tym samym miejscu 27 lutego o godz. 19.30. Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in. „Victorię” Wojciecha Kilara i fragmenty muzyki Bartosza Chajdeckiego do serialu „Czas honoru”.

- Na scenie wystąpi 200-osobowy zespół krakowskich chórów akademickich oraz Orkiestra "Passionart" pod batutą Piotra Sułkowskiego - zapowiada M. Prendota.

W trakcie koncertu zostanie również po raz pierwszy wręczona Nagroda im. Danuty Siedzikówny "Inki". Została ufundowana przez Zarząd Fundacji Armii Krajowej w Londynie dla osób zasłużonych w pracy edukacyjnej z młodzieżą na temat najnowszej historii Polski, uczących szacunku dla dziedzictwa narodowego.

- Idzie przy tym o osoby, które w tym, co robią, wychodzą poza swoje obowiązki zawodowe. My zaś pozostajemy wierni zaleceniu naszego protektora śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który radził, by fundacja coraz większy nacisk kładła na edukację młodego pokolenia - stwierdził dr Robert Zapart, pełnomocnik Fundacji AK w Polsce.

28 lutego o godz. 18  w kinie "Kijów" odbędzie się pokaz filmu Arkadiusza Gołębiewskiego "Kwatera Ł", przedstawiającego prace poszukiwacze i ekshumacyjne w miejscach tajnych pochówków żołnierzy wyklętych. Po projekcji przewidziano spotkanie z reżyserem filmu oraz prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, kierującym pracami ekshumacyjnymi. Następnie, w tym samym miejscu o godz. 18, rozpocznie się koncert "Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci".

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które można odbierać  w miejscach, gdzie będą się odbywać.

Głównym punktem obchodów 1 marca będzie marsz, który poprzedzi Msza św. w bazylice Mariackiej o godz. 14.30. Po Eucharystii z Rynku Głównego ulicami Szewską, Podwale, Marszałka Józefa Piłsudskiego, 3 Maja do Parku im. Henryka Jordana przejdzie marsz na czele ze Szwadronem Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego, Kompanią Honorową Wojska Polskiego i orkiestrą wojskową. Uczestnicy marszu będą nieśli transparenty z wizerunkami żołnierzy wyklętych oraz biało-czerwone flagi. W Parku im. H. Jordana zostaną wygłoszone przemówienia, Apel Pamięci oraz oddana zostanie salwa honorowa. Pod pomnikami żołnierzy wyklętych zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Tego samego dnia o godz. 18 w kościele jezuitów przy ul. Kopernika 34 zostanie odprawiona Msza św. za duszę o. Władysława Gurgacza, kapelana żołnierzy wyklętych, zamordowanego przez komunistów. Po Eucharystii odbędzie się koncert "Gaude Mater Polonia".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..