Nowy numer 28/2018 Archiwum

Kolejni poszukiwacze węgla

Trzecia firma otrzymała koncesję na poszukiwanie węgla w rejonie Trzebini.

Pozwolenie z Ministerstwa Środowiska otrzymała spółka Hydrotech Carbonia z Rybnika. Koncesją został objęty obszar o powierzchni ponad 41 km kw., położony na terenie gmin Krzeszowice, Trzebinia i Alwernia. Firma będzie tam prowadziła poszukiwania złóż węgla kamiennego i metanu.

Na przeprowadzenie prac spółka będzie miała trzy lata. Na ten czas zaplanowano m.in. wykonanie 3 lub 4 otworów badawczych na terenie gminy Krzeszowice oraz jednego otworu na terenie gminy Trzebinia (na obszarze Puszczy Dulowskiej). Wszystkie otwory mają sięgnąć na głębokość 700 m.

Po zrealizowaniu wszystkich zadań zapisanych w koncesji na rozpoznanie złoża węgla kamiennego i metanu w obszarze "Siersza-Krystyna" inwestor będzie mógł starać się w Ministerstwie Środowiska o koncesję na wydobycie węgla ze wspomnianego obszaru.

– W ostatnich dwóch latach prowadziłem rozmowy z kilkoma krajowymi i zagranicznymi inwestorami, którzy okazali swoje zainteresowanie bogatymi złożami węgla kamiennego w rejonie Trzebini. W każdym przypadku zadeklarowałem swoje wsparcie i pomoc dla realizacji ewentualnych inwestycji górniczych – mówi Stanisław Szczurek, burmistrz Trzebini. – W efekcie aż trzech inwestorów przystąpiło do przewidzianych prawem geologicznym i górniczym procesów koncesyjnych, co rodzi coraz większe nadzieje i szanse na odrodzenie się górnictwa węglowego w rejonie naszej gminy.

W ciągu ostatnich miesięcy koncesję na rozpoznanie złóż węgla kamiennego w tamtym obszarze uzyskały także spółka Carbon Investment z Katowic oraz Kopalnia Granitu "Kamienna Góra".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma