Nowy numer 3/2021 Archiwum

W hołdzie bohaterom

Już po raz trzeci w Krakowie wielkie wydarzenie artystyczne upamiętni Żołnierzy Wyklętych.

Od chwili ustanowienia w 2011 roku przez Sejm RP 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych wiedza o podziemiu antykomunistycznym  staje się coraz bardziej powszechna. Największą grupę zainteresowanych stanowi dziś młode pokolenie, które włącza się w inicjatywy związane z tą rocznicą na terenie całego kraju.

Jednym z  przykładów tej tendencji jest już po raz trzeci w Krakowie organizowany Koncert Galowy "W hołdzie żołnierzom wyklętym" w Filharmonii im. K. Szymanowskiego. Pomysł, aby w tym dniu w formie koncertu chóralnego oddać hołd niezłomnym zrodził się wśród młodych muzyków ze Stowarzyszenia Passionart na czele z jej prezesem Mateuszem Prendotą. W ten sposób chórzyści stali się jednymi z kontynuatorów wszystkich tych, którzy przez lata komunizmu przechowywali pamięć o wyklętych.

Dla realizacji swojego projektu w 2012 roku pozyskali oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Nikt wtedy nie przypuszczał, że specjalnie zaaranżowane na tę okoliczność pieśni i utwory przywołujące bohaterów i zdarzenia, które przez tak wiele lat próbowano wymazać z naszej pamięci, połączone z historycznym komentarzem, umożliwiającym pełniejsze zrozumienie ich losów i czynów, ma szansę wpisać się na stałe w panoramę krakowskich uroczystości związanych z tymi obchodami.

Podczas  koncertu inaugurującego I Krakowskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Filharmonii Krakowskiej im. K. Szymanowskiego ponad tysiąc osób oklaskiwało chórzystów wraz zaproszonym solistą. Niestety nie wszystkim udało się  w nim uczestniczyć ze względu na ograniczona liczbę miejsc w filharmonii. Sytuacja ta skłoniła organizatorów  w następnym roku do zorganizowania dwóch koncertów. Zagrało w nich  200 młodych artystów z Krakowskiej Młodej Filharmonii Orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie – Nowej Hucie. Zaśpiewały chóry akademickie: Camerata Iagellonica UJ, Psalmodia UPJP II w Krakowie, Chór Mieszany UR, Chór Męski Środowiska Akademickiego Agricola działający przy Uniwersytecie Rolniczym.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama