Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pożegnanie z dworcem

Zamykają stary Dworzec PKP Kraków Główny.

Dzisiaj rozpoczął się proces zamykania starego, zabytkowego dworca kolejowego przy krakowskim pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nie działają poczekalnie ani kasy biletowe, które zostały przeniesione do otwartych niedawno pomieszczeń nowego, podziemnego dworca. Pozostały jednak biura instytucji kolejowych.

- Szkoda, że ten piękny budynek, wzniesiony w połowie XIX w. według neorenesansowego projektu Petera Rosenbauma, nie będzie służył już pasażerom. Byli to zresztą niekiedy utytułowani pasażerowie. W 1880 r. był tu cesarz Franciszek Józef, w okresie międzywojennym zaś marszałkowie Józef Piłsudski i Ferdynand Foch - powiedział Leszek Krudysz, krakowski archeolog.

Nie wiadomo, co będzie się mieściło w budynku starego dworca. Padały niegdyś pomysły, że mogą tu być galeria sztuki nowoczesnej, eleganckie restauracje, ekspozycja zabytkowej techniki kolejowej, kino. Być może wygra pomysł kina. - Chcielibyśmy, aby w przyszłości stary dworzec łączył funkcje kolejowe z funkcjami usługowo-rozrywkowymi - poinformowała  Paulina Jankowska z Biura Prasowego PKP.

Na to, co ostatecznie znajdzie się w gmachu dworca, będzie miał duży wpływ wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski. Budynek jest bowiem wpisany do rejestru zabytków i wszelkie przebudowy lub sposób użytkowania muszą być przez niego zatwierdzone.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma