Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pożegnanie z dworcem

Zamykają stary Dworzec PKP Kraków Główny.

Dzisiaj rozpoczął się proces zamykania starego, zabytkowego dworca kolejowego przy krakowskim pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nie działają poczekalnie ani kasy biletowe, które zostały przeniesione do otwartych niedawno pomieszczeń nowego, podziemnego dworca. Pozostały jednak biura instytucji kolejowych.

- Szkoda, że ten piękny budynek, wzniesiony w połowie XIX w. według neorenesansowego projektu Petera Rosenbauma, nie będzie służył już pasażerom. Byli to zresztą niekiedy utytułowani pasażerowie. W 1880 r. był tu cesarz Franciszek Józef, w okresie międzywojennym zaś marszałkowie Józef Piłsudski i Ferdynand Foch - powiedział Leszek Krudysz, krakowski archeolog.

Nie wiadomo, co będzie się mieściło w budynku starego dworca. Padały niegdyś pomysły, że mogą tu być galeria sztuki nowoczesnej, eleganckie restauracje, ekspozycja zabytkowej techniki kolejowej, kino. Być może wygra pomysł kina. - Chcielibyśmy, aby w przyszłości stary dworzec łączył funkcje kolejowe z funkcjami usługowo-rozrywkowymi - poinformowała  Paulina Jankowska z Biura Prasowego PKP.

Na to, co ostatecznie znajdzie się w gmachu dworca, będzie miał duży wpływ wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski. Budynek jest bowiem wpisany do rejestru zabytków i wszelkie przebudowy lub sposób użytkowania muszą być przez niego zatwierdzone.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama