Próbą odpowiedzi m.in. na to pytanie było sympozjum "Aktualność biblijnego modelu małżeństwa".
– Równości być nie może! – powiedział o relacjach między małżonkami ks. prof. Tomasz Jelonek, bazując na Liście św. Pawła do Efezjan, w którym czytamy, że żony powinny być poddane swoim mężom. Zaraz jednak autor natchniony dodaje: "Mężowie, miłujcie żony". – Przy takim oblubieńcu można być uległym i posłusznym, bo to jest odpowiedź na miłość – stwierdził ks. profesor.
Jego zdanie potwierdza nauka św. Jana Złotoustego, do którego odwoływał się ks. Dominik Jacków z Ukrainy. – Jeśli będzie równość, będzie kłótnia – mówił, tłumacząc, że ktoś musi decydować i stać przez to wyżej. – Mężczyzna nie może być w domu despotą – podkreślał. Wyjaśnił także, że mąż ma prawo korygować błędy żony dopiero wtedy, gdy skoryguje błędy w swoim sumieniu i będzie naśladował Chrystusa.
Mąż ma przynosić do domu harmonię i pieniądze. Żona – według nauki św. Jana – powinna dbać m.in. o porządek w relacjach między domownikami. Mąż, jak mówił prelegent, "kocha tak, jak Chrystus swoje Mistyczne Ciało".
O miłości oblubieńczej mówił także o. Ksawery Knotz. Według niego, w perspektywie relacji duchowych między małżonkami miłość czyni z nich partnerów, wyrównuje nierówności. Miłość oblubieńcza jest najważniejsza w przymierzu, jakim jest małżeństwo.
Jak akcentował ks. prof. Jelonek, nie mówi się dzisiaj o tym, że przymierze można zawrzeć tylko raz i na zawsze. Zawarcie przymierza z Bogiem to przyjęcie Jego warunków i ich spełnianie w zamian za Jego pomoc. – Małżeństwo to nie jest tylko związek między kobietą i mężczyzną, bo małżeństwo to zawierane jest w Bogu i z Bogiem – zaznaczył ksiądz. Jednym z warunków tej umowy jest współpraca z Bogiem w dawaniu życia. – Prokreacja jest zadaniem małżeństwa i pochodzi od Boga – podkreślił biblista.
Konferencję po raz 11. zorganizowało Wyższe Seminarium Duchowne ojców kapucynów wraz z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Wzięli w nim udział o. dr K. Knotz (znany z sercowych i małżeńskich tematów), ks. prof. T. Jelonek, o. dr Tomasz Żak, dr hab. Elżbieta Adamiak, o. dr Mariusz Kaczmarski oraz goście z Ukrainy – ks. dr Stanisław Kozioł i ks. D. Jacków.