Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ster dla studentów

Ruszyła pierwsza w Krakowie poradnia studencka pomagająca osobom w kryzysie.

Poradnia studencka "Ster" wspiera w rozwiązywaniu konfliktów, prowadzeniu mediacji studenckich i rodzinnych oraz pomaga osobom uzależnionym i niepełnosprawnym. Jak podkreślają jej założyciele, w rzeczywistości można się tam zgłosić z wszelkimi problemami, nawet trudnymi do sklasyfikowania.

– Do każdej sprawy podchodzimy dwutorowo. Oferujemy rozmowę, pierwszą poradę i zachętę do działania. Jednocześnie pomagamy znaleźć profesjonalną ścieżkę terapii – mówi Anna Kozak, współzałożycielka "Steru".

W poradni działają studenci ostatnich lat nauk o rodzinie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz mediatorzy. "Ster" współpracuje jednocześnie z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Pomysł otwarcia takiej poradni narodził się z konkretnej potrzeby. Zainicjował ją ks. Lucjan Bielas, opiekun duchowy duszpasterstwa  akademickiego "Patmos". Prowadzi on regularne dyżury duszpasterskie na uczelni, na które zgłaszali się studenci nie tylko z problemami duchowymi. On sam w wielu kwestiach po prostu nie umiał pomóc. – Kiedyś powiedział do nas: "Dziewczyny, zróbcie z tym coś!" – opowiada Magdalena Obrochta, jedna z założycieli "Steru".

Tak powstał pomysł założenia poradni, w której studenci mogą uzyskać realną pomoc związaną z problemami w rodzinie, uzależnieniami czy konfliktami.

"Ster" skierowany jest do studentów krakowskich uczelni, ale do poradni zgłosić się może praktycznie każdy. W całym kraju działają studenckie poradnie prawnicze, biura karier czy poradnie ds. osób niepełnosprawnych. – My, jako poradnia społeczna, jesteśmy pierwsi w Krakowie, może nawet w Polsce – podkreśla A. Kozak.

Poradnia studencka "Ster" działa przy Duszpasterstwie Akademickim "Patmos". Jej siedziba znajduje się przy ul. Franciszkańskiej 1, na II piętrze. Do poradni można przychodzić w środy i czwartki w godz. 11.30–13.30 oraz w piątki w godz. 9.45–11.45. Przez cały tydzień można pisać pod adresem mailowym: poradnia.ster@gmail.com lub kontaktować się przez stronę poradni na Facebooku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama